Gönderen Konu: TÜRKÇEMİZE Sahip Çıkalım.. (!!)  (Okunma sayısı 1921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı devrim1986

• Usta Kampanyacı
  • P.S. ✿ I Love You..✿
TÜRKÇEMİZE Sahip Çıkalım.. (!!)
« : 20 Ağustos 2010, 15:59:37 »
TÜRKÇE Giderse

Türkçe kadar bir başka dilin boyunduruğu altına sokulmaya çalışılan bir dil daha çok zor bulunur.Bu güzelim Türkçemiz,yaklaşık bin yıllık bir kökene sahip olan,imparatorluk dili olmuş,dışardan gelebilecek kelimelerin büyük çoğunluğuna rahatlıkla karşılık türetebilecek,matematiksel bir yapıya sahip olan bu güzelim Türkçemiz yabancı dil sevdalılarının(!) ayakları altında ezilmektedir.Bu öyle bir eziliştir ki gelecek kuşaklar,korkarım,güzelim 'lütfen' kelimesi yerine 'please' diyecek.Abartıyor muyum?Ben hiç öyle düşünmüyorum.Niye mi?Çünkü 'Güle güle' yerine 'bye bye' demiyor muyuz?Ahh ah!.
Eğitim dili tamamen İngilizce olan geleceğin Türklerini(!) yetiştiren üniversitelerden,Amerikan mandası olan kolejlere;bildiği tarzan İngilizcesiyle hava atmak için olur olmaz yerde tümcelerin arasına İngilizce kırması kelimeler koyan insanlardan yabancı bir isimle açmış olduğu dükkanının isminin ne anlama geldiğini bilmeyen kişilere kadar herkes,Türkçenin bugünkü içler acısı durumundan sorumludur.
Dükkan ve otel isimlerinden tutun gazete ve dergi isimlerine kadar,sahil ve gece kulüplerinin isimlerinden büyük alışveriş merkezlerinin isimlerine kadar arabaların arka camlarına yazılan sözlerden televizyondaki ve gazetelerdeki reklamlara kadar Türkçe katledilmektedir.
Bu büyük dilimize yapılan bu saygısızlık niye,Türkçe karşılığı bulunurken İngilizce bozması kelimeleri ya da tamamen İngilizcesini kullanmak niye?Dilimize yapılan bu şeyler atalarımıza ve gelecek kuşaklara ihanetten başka bir şey değildir.Bunun vebalini taşıyamayız.
Kafalarımız sömürgeleştiriliyor,haberimiz yok;dilimiz ne idüğü belli olmayan kişilerin saldırısına uğramakta,yaptığımız bir şey yok.Bu hayasızca saldırı ne zamana kadar böyle sürecek?Ne zamana kadar bu duruma izin vereceğiz?Unutmayın Türkçe giderse,Türkiye gider(Oktay Sinanoğlu).Bu dili koruyacak,ona sahip çıkacak,onu bulunduğu bu korkunç durumdan kurtaracak kuşak biziz.Bu dile sahip çıkmazsak,kimin,nasıl sahip çıkacağı ortada.Türk dilini sevelim;çünkü Türklerin en az geçmişleri kadar büyük gelecekleri olacaktır.(Nihat Sami Banarlı)
Bu dil hepimizin.Onu koruyacak sadece Türkçe öğretmenleri ya da dilbilimciler değil cumhurbaşkandan başbakana kadar,işadamından hammalına,İngilizceciden matematikçisine,Bakkal Hüseyin Amca'dan Evhanımı Ayşe'ye kadar kısacası 7'den 70'e herkestir,onu korumak hepimizin görevidir.
Unutmayalım ki tarih,dilleri yok edildiğinden benliğini kaybetmiş ya da tarih sahnesınden silinmiş ulusların ibretli öyküleryle doludur.Mesela,Romalılar,Keltlerle uğraşa uğraşa bir hal oldular,Evirdiler çevirdiler,Keltleri yok edemediler.Sonunda ne mi yaptılar?Keltleri latinleştirdiler,bunun için de dillerini unutturdular.İngilizler'in İrlandalılara yaptığı da bundan farklı bir şey değil.Defalarca İrlanda'ya tecavüz ettiler,şairleri kesip yer isimlerini İngilizce'ye çevirdiler;ama İrlandalılar benliklerinden vazgeçmediler,İngiliz'lere isyanlarla karşılık verdiler.Bunun üzerine İngilizler de Romalılar gibi davranıp bunlara dillerini unutturalım,dediler ve tüm okullarda eğitim dilini İngilizce'ye çevirdiler ve nüfusun %90'ı İrlanda dilini(gaelik) konuşurken bu oran bir nesil sonra %30'a düştü;bu %30 da hammallarla dağdaki çobanlarda.
Bu tür oyunlar,bizim ülkemizde çok önceden başladı ve hızla ilerlemektedir.Engel olmazsak sonuçlarına katlanamam demeye hakkınız yok!.
Dünümüz,bügünümüz ve yarınımız olan bu dili sevelim,sevdirelim,koruyalım ve lütfen ama lütfen kafalarımızın sömürgeleştirilmesine izin vermeyelim.
Sonuç olarak;

"TÜRKÇE DÜŞÜN TÜRKÇE KONUŞ TÜRKÇE SEV UMUDUN TÜRKÇE OLSUN.." 
Dünyalar kadar değil aşklarım kadarsın...

Çevrimdışı cangz

• Usta Kampanyacı
Ynt: TÜRKÇEMİZE Sahip Çıkalım.. (!!)
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2010, 16:08:41 »
Çok yerinde bir konuya değinmişsin tebrik ve teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı Stormm

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2010, 16:11:45 »
Helal olsun Devrim çok güzel ve hassas bir konuya değinmişsin..

Çevrimdışı isimyok000

• Usta Kampanyacı
  • ~ ~ eesrabirkann~ ~
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2010, 16:18:04 »
hakikaten şimdi liselileri facebook ta falan görüyorum kendi kendillerine alfabe üretmişler resmen. yhaaa, shey ...vb çok sinir oluyorum bunları görünce.

Çevrimdışı incesaz

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2010, 16:26:34 »
Benim de ne  yazık  ki dilimizi katleden bir kuzenim var msn de yazdığı hiç bir şeyi anlamıyorum. düzgün yaz diye yineliyorum ama nafile. Sanki okulda böyle öğretiyorlar onlara ve en kötüsü konuşma dilinede yansıması bu bozukluğun.
Balığa,denizden başkası azaptır.

Çevrimdışı Hayalkuzum

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
  • Hayatımın dönüm noktası
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2010, 16:28:28 »
tebrik ediyorum bende. bugün takip ettiğim bir blogta okuduğum yazıya bu yüzden çok üzülmüştüm. bunlarda ne böyle demekten kendimi alamadım. yeni nesil özellikle kendilerince anlamı olan ama Türkçe'mizde karşılığı olmayan bir sürü kelime üretmiş. çok üzücü çok.