Gönderen Konu: bayanlar kış hazırlıklarını paylasalımmı?  (Okunma sayısı 6595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı madımak

• Usta Kampanyacı
  • KÖMÜR GÖZLÜ OĞLUM
bayanlar kış hazırlıklarını paylasalımmı?
« : 22 Ağustos 2012, 15:51:40 »
arkadaslar ben pek becerememde aranızda tecrubelı olanlar bıldıklerını yazarsa cok ıyı olur :)en çok sebzelerı nasıl kurutosunuz onu merak edıyorum  :D

Çevrimdışı davidof

• Usta Kampanyacı
Ynt: bayanlar kış hazırlıklarını paylasalımmı?
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2012, 16:10:21 »
hanım turşu yaptı. herkes çok beğenio. tarif alıyım da yazarım  ;)
İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı? Bu, insana bağlı "Özdemir Asaf"

Çevrimdışı isimyok000

• Usta Kampanyacı
  • ~ ~ eesrabirkann~ ~
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2012, 17:09:12 »
bende ilk defa geçen yaz öğrendiğim domates sosu konservesini bu yılda yapacağım kesinlikle her evde bulunmalı. kışın hiç hormonlu domateslerden almadım ve her yemeğime mis gibi yaz domatesi koydum. 1 kasa yani yaklaşık 25 kilo domatesten yanlış hatırlmıyorsam 10-15 kavanoz çıkmıştı kış bitmeden hepsi bitti. ama yapacak olursan en küçük kavanozlarına yap açılınca 2-3 gün içinde tüketmek gerekiyo

ayrıca buzluğu 3 poşet vişne attım. kışın elmayla birlikte komposto yapıcam süppeer oluyo.

bide bi kaç kavanoz şeftali kompostosu yapcam konserve olarak onuda tavsiye ederim

Çevrimdışı simge87

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2012, 22:57:28 »
kışın yemeklerde lezzetli domates kullanmak istiyosanız domatesleri buz kalıplarına koyup buzlukta dondurun kışın donmuş domatesleri yemekte kullanın çok lezzetli oluyo

Çevrimdışı fatosmurat

• Usta Kampanyacı
  • duble anne :)
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2012, 23:09:53 »
ben bi keresinde buzluğumu tıka basa doldurdum özene bezene hazırladım.. sabah bi uyandım buzdolabım bozulmuş. ne var ne yok akşama kadar eridi.... o gündür bugündür ne yapacak olsam hevesim kaçar.. :D

bu sene sadece şimdilik 3 kg vişne koydum buzluğa. birde domatesi püre yapıp dondurup koymayı düşünüyorum o kadar. çok fazla dondurulmuş şeyleri sevmiyorum buzluk kokusu siniyor diye..
annem reçellerimi ve turşumu yaptı. salçayıda hazır alıyorum.. kurutulmuş şeyleride sevmiyorum. malesef çok yemek seçiyorum o yüzden fazla işim kalmıyor kış hazırlığına  :D

"Ben O'na ne yaptım?" sorusuna yanıt arama.
Muhtemelen iyilik yapmışsındır...

Çevrimdışı sahra2006

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2012, 23:42:58 »
taze fasülyeden başka bir şey koymuyorum dolaba,yazı kışı kalmadı herşey manavda var..
işim çok benim her gün kalkıp seni yeniden seviyorum..

Çevrimdışı meltem2780

• Usta Kampanyacı
  • prenseslerim
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2012, 23:45:08 »
ben bu sene yemek nasip olursa 5 kg yaprak bastım buzdolabına ise 5 kilo civarı sapları ayıklanmış vişne (çekirdekli) koydum kışın harika kompostosu oluyor kızlar suyunu içiyor biz vişnelerini yiyoruz al sana ev yapımı meyve suyu 3 kilo civarıda soyulmuş tuzlanmış köy domatesi koydum kışın hiç birşey olmuyor soslara kızların çorbalarına ve yemeklere kullanıyorum dahada koyacağım.çiğ bezelye koydum pirinçli yoğurtlu çorbasını yapıyorum 2 kg civarı salatalık rendeleyip birer cacıklık saklama poşetine koyup kışa kaldırıyorum kışın harika cacığı oluyor deneyin mutlaka taze biberleri tüm koyuyorum sanırım 3 kilo kırmızı etli biber 2 kiloda yeşil dolmalık biber koyarım.ve son olarakta bayram yuvalamsı denir antepte 1,5 kg ondan yaptım birer yemeklik poşetleyip kaldırdım kışın oda güzel oluyor ilerleyen günlerde ise yapacaklarım ve yaptıracaklarım :D turşu kendim kuracağım,salça ve kuruluk annemler ve akrabalar pul biber ve bağ bozumunda kışın yemek için üzüm kurusu birde taze fasulye kurutmayı düşünüyorum.

Tecrübe, bir insanın başından geçenler değil, başından geçenlerin bıraktığı izlerdir

Çevrimdışı halehan

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2012, 01:13:55 »
sebze kurutma işi derken patlıcan kabak onlarımı bahsediyorsunuz anlamadım.ama şayet onları soruyor iseniz içlerini oyarak bir ipe geçiriyorsunuz.ardındanda balkona güneş ve rüzgar gören biryere asıyorsunuz okadar.ama tabi heryerde yani her şehirde olmuyor bu kurutma işlemi.ilk önce kuru bir iklime sahip olan şehirde oturmanıs gerekiyor.mesela ben ist. buralarda mümkün değil.antep en uygun şehir diye biliyorum.onun haricinde satın almaktan  başka yol yok
kısmet te varsa gelir YEMEN den,kısmet te yoksa ne gelir elden.

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2012, 01:34:06 »
fasulye koycaz derın dondurucuya...yemeklere kullanmak ıcın domates koycaz bı de...kurutulmus sebzeler cok yapamıyoruz ev gunes almıyor...zaten babam kışın cok aramıyor sebzeyı balıgı ve tavugu cok sevdıgınden...bır de her senekı gıbı bızım usulden salça yapıldı baya...
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı sunayaren

• Acemi Kampanyacı
  • **
  • Şans,hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşe başıdır
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2012, 08:14:55 »
her sene olmazsa olmazım bezelye ve közlenmiş kırmızı biberdir ve mevsiminde mısır.konservesini sevmiyorum salatalarda ve pilavlarımda kullanıyorum çok yakısıyor.birde annemlerin vişne ve üzüm ağaçları var hersene bolca vişne topluyorum komposto yapıyorum eşimin mide hassasiyeti nedeniyle hazır meyve suları almıyoruz çok seviliyor üzüm yaprağındanda salamura yaptım hem annmlere hem kendime derin dondurucu olmayınca zor oluyo herşeyi koyamıyorsunuz malum kurban bayramınıda düşünmek gerekiyo
her güneş batışında bir parçan eksilir...