Gönderen Konu: twitter açsam anlamıyorum  (Okunma sayısı 1375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı talihkuşu

• Usta Kampanyacı
  • 1 kuruşa değer...
twitter açsam anlamıyorum
« : 26 Eylül 2012, 14:54:13 »
arkadaşlar sırf birçok kampanya twitterda yapılıyoor kaçırıyorum diye hesap açmak istiyorum ama anlamıyorum retwetle falan nasıl birşey bana bilenler kısaca anlatsa olurmu şimdi ben mail adresi alayım yazarsanız sevinirim :-[

Çevrimdışı Zemote

• Deneyimli Kampanyacı
  • Bir Şarkı Çalar Ama Sen Binlerce şey hissedersin..
Ynt: twitter açsam anlamıyorum
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2012, 15:34:37 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Kayıt İçin: Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Önce internet tarayıcımızı açıp adres çubuğu satırına Twitter yazarak twitter'a giriş yapıyoruz karşımıza çıkan sayfada

"Sign up now" butonuna tıklayıp kayıdımız için ilk adımı atıyoruz Karşımıza 5 kutucuklu basit bir üye ol sayfası çıkacak

Full Name Yazan Kısıma Gerçek İsmimizi
Username Yazan Kısıma Twitter Takma Adımızı (twittercom/nickiniz şeklinde görülecek)
Password Yazan Kısıma Şifrenizi
ve Email'inizi Doğru Bir Biçimde Girdikten sonra güvenlik kutucuğunu doldurum "Create my account" butonuna basıyoruz

Next dedikten sonra twitter bizi anasayfasına yollayacak fakat bu işlemleri yaptıktan sonra twitter adresinizi e-mailinizden aktif etmeyi unutmayınız

Twitter'da yazı yazmak

Twitter'da yazı yazmak için üst taraftaki boşluk alana 140 karakteri geçmeyecek şekilde yazmak istediğimizi yazıyoruz ve "update" butonuna tıklıyoruz hepsi bu

Twitter de Tema görünümünü Değiştirin

Twitter Temamızı Değiştirmek İçin Hesabımıza Giriş yaptıktan Sonra Sağ Üstte Bulunan Settings e tıklıyoruz açılan pencereden Desing'i seçiyoruz karşımıza bir çok tema seçeneği gelecek fakat arzu ederseniz Kendi bilgisayarınızdan da resim yükyeyip uyumlu renk ayarlarıyla kendi güzel temanızı oluşturabilirsiniz

Twitter de Başka Bir Hesaba Abone Olmak

önce abone olmak istediğimiz kişinin profiline gidiyoruz (Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin) gibi sonra üye resminin altında bulunan follow yazısına tıklayıp tweetlerine üye oluyoruz
Ayrıca Twitterde sağ tarafda Search kısmında arama yapıp istediğiniz kişinin adını yazıp o kişiye ulaşabilirsiniz

Twitter'a Avatar Eklemek

Twitter hesabımıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan settings 'e tıklıyoruz ve ordanda profile sekmesine geçiş yapıyoruz picture yazan yerin sağındaki Gözat butonuna tıklayıp yüklemek istediğimiz avatarı seçiyoruz ve en alttaki "save" butonuna tıklıyoruz

Twitter'daki arkadaşlarınızı bulmak

Twitter Hesabına girdikten sonra Sağ üstte Find people ye tıklıyoruz ve ordanda Find Friends seçmesine geçiyoruz soldaki menüden e-mail hizmet sağlayıcısını seçiyoruz ve e-mail şifrenizi girip find friends butonuna tıklıyoruz (şifrenizi verirken hiç merak etmeyin bu sayfa SSL yani güvenilir bir sayfa)

Hangi Ülkeler Twitter'da Bulunuyor

Twitter özellikle ABD'de bir ekol durumunda ABD %40 kullanım oranıyla ilk sırada onuda %39'la japonya takip ediyor bu iki ülkenin kullanım oranları ise twitter'ın dil seçeneklerini bu yönde kullanmasını sağlıyorJaponyadan sonra ise sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan geliyor..

Twitter kullanan arkadaşlarımın sayısı giderek artıyor ama; yeni oldukları için pek çok şeyi bilmiyorlar. Tweet nedir, tweetlemek nedir, ReTweet nedir, follow nedir, unfollow nedir, favoriye almak nedir, TT nedir vs. gibi bir sürü soru geldi. Aslında bunu yazan internet siteleri çok var. Bir baksa öğrenecek ama sormak her zaman daha kolay geliyor. Ben de blogda tek tek listeleyim dedim özet olarak.

Açıklamaları yaparken Facebook üzerinden örnek vermeye çalışacağım. Maksat anlaması daha kolay olsun diye.

Tweet nedir? / Tweetlemek nedir?
Facebook'taki duvar yazısı veya durum güncelleme dedikleri şeye, Twitter'da Tweet diyorlar. Bu eyleme de Tweet atmak yada Tweetlemek deniyor.

DM nedir?
DM'nin açılımı "Direkt Mesaj"dır.  Twitter'da karakter sınırlaması olduğundan dolayı kısaca DM olarak yazanlar vardır. Twitter'da karşılıklı olarak birbirini takip edenlerin özel olarak mesajlaşmalarını sağlar.

Mentions Nedir?
Türkçe olarak "bahsedenler" demektir. Tweetinde sizden bahsedenler, sizin kullanıcı adınızı yazanların yaptığı eylemdir. Twitterlerinizden herhangi birine yazılan cevaba veya @kullanıcıadınız yazılarak Tweet atanları gösteren kısma da mentions denmektedir. Aynı şekilde siz de birine mentions atmak isterseniz; tweetinizi yollamak istediğniz kişinin kullanıcı adını tweetinizi içinde @kullanıcıadı şeklinde yazarak tweetlerseniz bu da mention olur ve karşı taraftaki mentions kısmında görünür.  İlk önce bağlan, daha sonra da bahsedenler kısmına tıklayarak, mentionslarınıza bakabilirsiniz.

Follow nedir? / Unfollow nedir?
Eskiden Twitter'da Türkçe dil desteği yoktu. Takip et yerine, "takip et" kelimesinin ingilizcesi olan "follow" yazardı. Twitter'da eski olan arkadaşlarda da ağız alışkanlığı olmuştur biraz da artistlik olsun diye "takip et" kelimesi yerine "follow" kullanırlar. Eğer Twitter'da gezerken "follow" kelimesi geçen bir Tweet görürseniz "bu ne lan?" diye telaş yapmayın.

Unfollow ise "follow"un tam zıttı olan bir kelimedir. Bu da "takipten vazgeçmek" anlamına geliyor.

Re Tweet nedir? / RT nedir?
Adında da çok net anlaşılmakta. Hani müzik dinlerken Re Play diye bişey vardır. Tekrar dinlemek anlamına gelir. Twitter'da da Re Tweet vardır. Bunun kısaltmasına da RT denmekte. Facebook'taki "beğen" butonunun farklı bir versiyonudur. Beğendiğiniz bir tweeti, Tweetin hemen altındaki butondan RT yaptığınız zaman onu tekrardan ama bu sefer kendi profilinizde ve kendi takipçilerinize paylaştığınız için buna Re Tweet deniyor.

Favoriye Almak Nedir?
İsminden de görüldüğü gibi anlaşılması zor olmayan bir kelime. Beğendiğiniz bir Tweet'i profil sayfanızdaki favorilerinize almanızı sağlıyor.

TT Nedir? / TT oldu ne demek?
Trend Topic anlamına gelmektedir ve kısaca TT olarak yazılmaktadır. Trend; popüler demek. Topic ise konu demek. Twitter'da o gün en çok konuşan konu ne ise o konu Trend Topic  olur ve Twitter'da xxxx adlı konu TT oldu derler. Örneğin 4 Temmuz 2012'de Türkiye'de çok konuşulan konular şunlarmış.

Ben Türkiye gündeminin fotoğrafını ekledim. Siz isterseniz "Gündem değiştir" yaparak dünya gündemini veya İngiltere, İspanya gündemini falan takip edebilirsiniz. O size kalmış.

Hashtag nedir?
Bazı yerlerde hastag olarak görsenizde aynı şeyden bahsediliyordur. Hashtag etiket anlamına geliyor ve etiketlemek istediğimiz kelimenin önüne # işareti eklenerek bir etiket oluşturulması işlemidir.

Örnek :
#FF
#FridayFollow
#kemalsunalreplikleri
#MustafaKemalAtatürk
#takipedenitakipederim

vs. şeklinde yazılır. Bu etiketlerin yapılma amacı çoğu zaman topluluk olarak bir konuya dikkat çekmek için yapılır yada ortak konuya değinen insanları bir başlık altında toplamak amaçlanmıştır.

Örnek :
#benimderdim hayat.
#benimderdim sensin.
#hayalimdekikomsu wirelles şifresi olmayan komşudur.
#hayalimdekikomsu Adriana Lima.
#MustafaKemalAtatürk çok büyük bir liderdir.

vs. Twitter'ın genelinin aynı hashtagı kullanması ile bazen TT olduklarını da görürsünüz.

#FF nedir?
Bu hashtag artık Twitter'ın bir parçası gibi oldu o yüzden açıklamalar yaparken bunu da açıklamak istiyorum. Açılımı "Friday Follow"dur. Cuma takibi anlamına gelir. Çünkü Twitter'ın en yoğun olarak Cuma günü kullanıldığı söylenmektedir. Kullanıcılar, arkadaşlarının daha çok takipçiye ulaşmalarını sağlamak için #FF etiketini kullanarak diğer Twitter takipçilerine kendi arkadaşlarını önerirler.

Örnek :   #FF @aliarslan10 Bu arkadaş çok iyi Tweet atıyor takip etmenizi öneririm.

Şeklinde örnek bir Tweet verilebilir bu konuyla ilgili.

#takipedenitakipederim Nedir?
Bu da Twitter'ın bir parçası haline gelmiş. Daha çok takipçiye ulaşmak için başvurulan bir yöntemdir. Bu etiketi kullananlar, bu etiketin olduğu başlıkta bir araya gelerek birbirlerini takip ediyorlar.

Twitter'da "Shoutout etmek" Ne Demek?
Twitter'da insanlar birbirine yardımcı olara takipçi sayılarını arttırmak için ürettikleri başka bir metoddur. Twitter'da "Shoutout etmek"  demek; kendi takipçilerinize başkasını önermek anlamına gelmektedir.

Örneğin; ben bir Tweet'im de şöyle bişey yazdım diyelim : "@aliarslan10 Shoutout ---> Takip etmenizi öneririm." Ben burada "aliarslan10" adlı kullanıcıyı shoutout etmiş oldum. Yani Tweet atarak, herhangi bir arkadaşımın takipçilerini arttırmak için beni takip edenlere önermiş oldum. Aynısını arkadaşım da benim için yaparak, beni "Shoutout"lamış olur. Bu şekilde önerme usulü ile karşılıklı olarak yardımlaşılarak her iki taraf da takipçilerini arttırmaktadır.

Top Trend (TT): Sağ taraftaki en çok konuşulan konuların listelendiği alana Top Trend denir.

Friday Follow (FF) : Bu kısaltma ile takip ettiğiniz kişilerin sizi de takip etmesi içindir. Sadece cuma günleri yapılır.

Retweet (RT): Başka bir twitter kullanıcısının twit'ini sizin takipçilerinizde görsün diye retweet tuşuna basıp sizin profilinizde görünmesidir.

"Sign up now" butonuna tıklayıp kayıdımız için ilk adımı atıyoruz.Karşımıza 5 kutucuklu basit bir üye ol sayfası çıkacak

Full Name Yazan Kısıma Gerçek İsmimizi
Username Yazan Kısıma Twitter Takma Adımızı (twitter.com/nickiniz şeklinde görülecek)
Password Yazan Kısıma Şifrenizi
ve Email'inizi Doğru Bir Biçimde Girdikten sonra güvenlik kutucuğunu doldurum "Create my account" butonuna basıyoruz

karşımıza böyle bir ekran gelicek burada aradığımız şeyleri öğrenmek istiyor twitter bence çok önemli değil next deyip geçiyoruz )

Next dedikten sonra twitter bizi anasayfasına yollayacak fakat bu işlemleri yaptıktan sonra twitter adresinizi e-mailinizden aktive etmeyi sakın unutmayın

Twitter'da yazı yazmak

Twitter'da yazı yazmak umduğunuzdan daha basit, bu işlem için önce okuma yazma bilmeniz ve ardından bir klavye ve bilgisayara sahip olmanız bizim için yeterli üst taraftaki boşluk alana 140 karakteri geçmeyecek yazmak istediğimizi yazıyoruz ve "update" butonuna tıklıyoruz hepsi bu

Twitter Görünümünü Değiştirin

Twitter Temamızı Değiştirmek İçin Hesabımıza Giriş yaptıktan Sonra Sağ Üstte Bulunan Settings e tıklıyoruz açılan pencereden orda bölümden Desing'i seçiyoruz karşımıza bir çok tema seçeneği gelecek fakat arzu ederseniz siz kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

Başka Bir Hesaba Abone Olmak

önce abone olmak istediğimiz kişinin profiline gidiyoruz (twitter.com/etopcular) gibi sonra üye resminin altında bulunan follow yazısına tıklayıp tweetlerine üye oluyoruz

Twitter'a Avatar Eklemek

Twitter hesabımıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan settings 'e tıklıyoruz ve ordanda profile sekmesine geçiş yapıyoruz picture yazan yerin sağındaki Gözat butonuna tıklayıp yüklemek istediğimiz avatarı seçiyoruz ve en alttaki "save" butonuna tıklıyoruz.

Twitter'daki arkadaşlarınızı bulmak

Twitter Hesabına girdikten sonra Sağ üstte Find people ye tıklıyoruz ve ordanda Find Friends seçmesine geçiyoruz soldaki menüden e-mail hizmet sağlayıcısını seçiyoruz ve e-mail şifrenizi girip find friends butonuna tıklıyoruz. (şifrenizi verirken hiç merak etmeyin bu sayfa SSL yani güvenilir bir sayfa.)

Hangi Ülkeler Twitter'da Bulunuyor

Twitter özellikle ABD'de bir ekol durumunda ABD %40 kullanım oranıyla ilk sırada onuda %39'la japonya takip ediyor bu iki ülkenin kullanım oranları ise twitter'ın dil seçeneklerini bu yönde kullanmasını sağlıyor.Japonyadan sonra ise sırasıyla İspanya, İngiltere, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Tayvan geliyor

Türkiyedeki Ünlü Twitter Kullanıcıları

Ülkemizdede bir çok ünlü ve siyasetçide Twitter kullanıyor hatta büyük firmalar bile Obamanın seçim siyasetinde Twitter'ı kullanmasından etkilenen Mustafa Sarıgül ve Kemal Kılıçtaroğlu Twitter Kullanıcıları arasında ayrıca ünlü isimlerden Sertap Erener,Gülben Ergen,Demet Akalın ... listeyi uzatmak mümkün büyük havayolu firmaları Pegasus ve Türk Hava Yollarıda Twitter kullanıcıları arasında ve Galatasaray A.Ş 'de twitter kullanan ilk türk spor takımı..

Alıntıdır..

Çevrimdışı talihkuşu

• Usta Kampanyacı
  • 1 kuruşa değer...
Ynt: twitter açsam anlamıyorum
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2012, 17:56:41 »
çok teşekkür ederim eşim gelince ona havale edeyim ben:)))