Gönderen Konu: HP Pavillion işlemci aşırı ısınma sorun çözümü  (Okunma sayısı 1201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
Arkadaşlar selam 2010'dan beri kullandığım kapanan eski Kipa Viaport Kurtköy Mağaza'dan kampanyalı çok uyguna aldığım HP Pavillion dv6 laptopum aşırı ısınma nedeniyle kendiliğinden kapanıyordu. Özellikle altta fan çıkışları aşırı ısıyı elle de kontrolde hissediyordum.

Youtube da nasıl söküldüğüne dair videoları izledim. Genelde başka laptoplarda işlemci fanı temizlik nedeniyle sorun çıkardığını bildiklerinden rahat erişim için en dışa koyuyorlar. Ancak Pavillion bu konuda en sorunlusu. Sanki servis parası almak için en dibe koymuş. Aldıktan 3-4 yıl sonra fanı coşmaya başlamıştı. Kendini kapatınca da kırmızı ışık Hdd arızası gösteriyor. Defalarca HDD ve ramleri kontrol ettim. Sorun yok.

Özellikle artık son 2-3 aydır bu iyice canımı sıktı. Ancak yedek laptopum da bozulunca yine bu yadigarın eline düştüm. Bir yakınımda da AMD işlemcili Pavillion vardı ve onda da aynı sorun vardı. 1,5 yıl önce o pes edip artık bunu hurdaya ayırdı ve Lenovo laptop aldı.

Dediğim gibi işlemci fanı komple sökülmeden ulaşılmıyor, acayip tasarlamışlar. Belli noktaya kadar zarar vermeden söktüm ancak anakartı sökmek için hassas kablolara kadar inince pes dedim. Ve işlemci fanı temizliği yapamayacağımı anlayınca karadüzen kasa içindeki ısıyı uzaklaştırmak için laptopun klavyesini söktüm. Zaten tasarım hatası olduğunu da iyice anladım. Normalde bu kadar dar ve parçaların dipdibe olduğu laptoplarda alüminyum malzeme kullanılır. Ancak iletkenler arası kısa devreyi engellemek için maliyet nedeniyle de Pavillion da bolca plastik var ve bu ısının atılmasını engelliyor.

Sözün özü fana ulaşamayınca laptop kapalıyken klavyesini söktüm. Bu hariç monteledim. 1 set kablosuz USB klavye ve mouse um vardı. Artık onlarla kullanıyorum ve artık kesinlikle fan hafif hızlanma bile göstermiyor. Umarım yazın da çalışma performansı değişmez.

Şu an elimdeki laptop ayarı i3 işlemcili masaüstü sistemler bile 1100-1200 TL lerde.   Core 2 duo 2.13 Ghz işlemci, 4 GB ram laptopla MAŞALLAHLI yola devam.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2018, 21:37:00 Gönderen: sakaryazede »
Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma.

Çevrimdışı nesliyaren

• Usta Kampanyacı
  • Allah hikmeti dilediğine verir.
Ynt: HP Pavillion işlemci aşırı ısınma sorun çözümü
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2018, 23:34:55 »
Benim 1 önceki laptop da hp pavilion du. 2. Ayda ısınma sorunu çıkmıştı.  Defalarca servise götürdüm getirdim.  En sonunda oğluma oyun oynama ısınıyor demek zorunda kalmıştım.  Tamamen bozulup yeni laptopum a kavuşunca oh be laptop varmış dedim.
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2018, 23:37:40 Gönderen: nesliyaren »
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

Çevrimdışı sanko86

• Usta Kampanyacı
  • Şükürler olsun....
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2018, 08:14:56 »
Benim lenovo aynı tasarım hatası bende de var malesef.Maliyetten kaçmak için yapılan işlemler.
Ne kadar yükselirsen, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün.
 Nietzche

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2018, 12:29:52 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Benim lenovo aynı tasarım hatası bende de var malesef.Maliyetten kaçmak için yapılan işlemler.
Arkadaşlar laptop konusunda perakendede zor bulursunuz, perakendede çeşidi azdır ama kesinlikle DELL alın derim. Satış sonrası tam rezalettir çünkü asıl müşteri kitleleri kurumsal şirketler. Kurumsal şirketlere aşırı ilgi alaka gösterirler ama bireysel müşteriyle ilgilenmezler. Gelgelelelim neden DELL o zaman, çünkü adamların bilgisayarları sorunsuz. Tasarımları çok iyi.
Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma.