Gönderen Konu: Üniversite öğrencileri DİKKAT!  (Okunma sayısı 14801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı simonbolivar

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
Üniversite öğrencileri DİKKAT!
« : 09 Ocak 2019, 21:07:31 »

üniversitede okuyan öğrencilerimizi uyaralım bu tuzağa düşmesinler...

Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Arkadaşlar ortalıkta ve özellikle üniversite kampüslerinde kitap satıcıları dolaşmakta e- kitap satışı yanında  sözde hediye olarak kitap setleri satıyorlar öğrencilere. Önce e kitap uygulamasını alıcının teline indiriyorlar. Cdleri de belki arızlıdır kırıktır diye bir açın diyorlar. Sonrasında kitap setlerini veriyorlar.  Alıcı Cayma hakkını kullanmak istediğinde yasalara dayanarak dijital içeriklerin indirilmesi nedeniyle cayma hakkınız olmuyor. Yiyenimin başına gelen olay çevremizi bilgilendirelim.

konuyla ilgili şikayetvara yazdığım metin:

Üniversite odaklı satış yapıyorlar şikayetvardaki şikayetler hep üniversite kampüslerinden

Atlantis Yayınevi adlı firma 3-4 Aralık 2018 tarihlerinde Kapadokya Üniversitesi Ürgüp yerleşkesinde öğrencilere sözde e-kitap adı altında 1500-2000 Türk Lirasına yaklaşan fahiş fiyatlarla e-kitap satışı yapmıştır. Satış öncesinde sözleşme imzalanmadan öğrencilerin telefonuna e-kitapları yükleyip 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkınız var denilmektedir. Sonrasında e-kitap satışı sonrasında fiziki kitap setleri satışı gerçekleştirilmektedir. 14 gün içinde sözleşmeden caymak isteyen öğrencilere siz e-kitap uygulamasını telefonunuza indirdiniz, sözleşme hükümlerine ve mevcut yasalara göre dijital içerikler indirildiği zaman cayma hakkı ortadan kalkmaktadır.

Tamamıyla öğrencileri aldatmaya yönelik yapılan bu işlem sonrasında birçok öğrenci mağdur olmuştur.  Her elini kolunu sallayan kampüse rahat olarak giriyor mu? Kapıda güvenlik yok mu? İlgili kişilerin ve firmanın YÖK’ten veya üniversite yönetiminden herhangi bir izin belgeleri var mı? İlgili firma ile bir çok şikayet vardır

Çevrimdışı sacit

• Usta Kampanyacı
Ynt: Üniversite öğrencileri DİKKAT!
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2019, 21:36:16 »
Şimdi şikayetlere baktım çok fazla üniversite öğrencisi var durumdan şikayetçi
Külli Nefsin Zaikatül Mevt (Her Nefis Ölümü Tadacaktır.)

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2019, 21:41:58 »
Ülke dolandırıcılara kaldı, dolandır dur.

Karslı kardeşler alınmasın, ama Kars Digor dolandırıcı yetiştirme konusunda Türkiye'de meşhurdur. Çiftlikbank ve Tankerbank tan sonra Giresun da çokça dolandırıcı çıkarır oldu.

Yazık o öğrenci kardeşlerime, zaten ailelerinden gelen 3-5 kuruşla ev tut, yok en ucuzundan berbat yemekler ye, BİM'den makarna alıp yaşa. Açıkça bu dolandırıcılara beddua edilir, bu gariban öğrencilere bile dadanmışlar. Yazık çok yazık...
Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma.

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2019, 21:52:59 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin dostum şikayetlerin hepsinin ekran görüntüsünü al. Vatan Bilgisayar ve Philips 'le davamda bu şekilde kazandım.

Hemen aldığınız mağaza yada makbuzda yazılı mağaza, o da yoksa zoraki firmanın merkez adresine direk şirketi muhattap yazarak İHTARNAME çekin. Noter onaylı olmasa da mutlaka iadeli taahhütlü postayı yollayın. PTT size bir kağıt verecek, oradaki numaradan firmanın iade alıp almadığını takip edeceksiniz. sikayetvar a baktım, tam dolandırıcılara denk gelmişsiniz. Direk icraya veriyorlarmış. Bu durumda tüketici hakem heyetine ihtarname nizle beraber meramınızı belirten bir dilekçe ile şikayetinizi iletin. Anladığım yeğenin mecbur parayı ödeyecek. Tüketici hakem heyetinde çatır çatır paranızı alırsınız. (Elbette firma içi boş paravan şirket değilse)

İhtarnamede de mutlaka iade etmek istediğinizi ancak çağrı merkezlerinin yardımcı olmadığını belirtin.

İlave not : Zaten taahhütlü postada tarihler çıkacaktır , ancak ihtarname sağ üst köşesinde de tarih bulunsun. Acele edip 14 günlük cayma tarihi dolmadan doldurun.

Biraz da sizin belgede bir karışık durum daha var. Sizin şikayetçi olacağınız direk son satıcı olmalı. Mesela ben Vatan Bilgisayar MOİ mağazasından aldığım için ihtarnameyi bu mağazaya çekmiştim. Vatan Bilgisayar merkezine değil. Direk husumetli olduğun kişi net olmalı ve husumetline ihtarname çekmelisin.

« Son Düzenleme: 09 Ocak 2019, 21:56:23 Gönderen: sakaryazede »

Çevrimdışı simonbolivar

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2019, 22:45:02 »
Benim de geç haberim oldu; cayma hakkı geçmiş şu an maalesef

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2019, 22:52:31 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Benim de geç haberim oldu; cayma hakkı geçmiş şu an maalesef
Bu süre içinde cayma hakkınızı kullanmak istediğinize dair belge olmalı. Yada tanık.

Benim davam 2016 da idi. O dönemde ürün bedelinden ötürü Fatih'teki il tüketici hakem heyetine başvurdum. İhtarneme çektiğime dair belgelerimi verdim. Ürün ayıplı olduğuna dair servis formu istediler. Yoktu, o nedenle Vatan Bilgisayar savunma yapmamasına rağmen ben haksız bulundum.

15 gün içinde tüketici mahkemesine başvurdum. Kendi dilekçe ile başlattım işlemlerimi. Tüketici Derneklerinden bir avukat kardeşten yardım istedim. 2500 TL ücret istediler. Ben de araştırıp kendim dosya takiplerimi yaptım. Karşı davalı avukatları usülden bozmak istese de yine bu cihazdan başka mağdur arkadaş yardımıyla bilirkişiye gitmeden kazandım davayı.

Bence diğer mağdurlarla irtibata geçsin yeğeniniz. Mutlaka bir çıkış yolu bulunur, en kötü savcılığa hep beraber nitelikli dolandırıcılık başlığı ile hep beraber dava açabilirler. Zira şikayetler çok fazla, tercümeler saçmasapan diyorlar. Bildiğiniz kağıt yığını satmış bu kişiler.