Gönderen Konu: Kaynanasını sevenler /sevmeyenler çekiştirme sayfası  (Okunma sayısı 11979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hayalkuzum

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
  • Hayatımın dönüm noktası
Ynt: Kaynanasını sevenler /sevmeyenler çekiştirme sayfası
« Yanıtla #20 : 18 Ağustos 2010, 17:44:28 »
ben zaten sevmiyorum dememiştim :D

Çevrimdışı Meraal

• Usta Kampanyacı
    • meralin dünyası
« Yanıtla #21 : 18 Ağustos 2010, 17:49:27 »
Herkesin Allah yardımcısı olsun benim kayınvalidem yılda bir kez gelir yanımda kalır ama yalvarırım resmen gel diye.. şimdi yine bizde bayrama kadar kalacak elimden gelse hep kalsın istiyorum ama... Rabbim şükürler olsun melek gibi kayınvalide (anne) verdi bana.. hiç bişeyime karışmaz hoşnut olmadığı durum olursa kızım böyle yapmasakta şöyle yapsak bile derken kırmayayım diye uğraşır.. Eşimle (olmaz pek ama ) olurda küçük çaplı sorun yaşarsak benden taraf olur.. Ve gizli gizli oğluna gelinimin kıymetini bil üzme onu dediğini çok duymuşumdur.. Rabbim herkese versin böyle kayınvalide.. haaa tek problem net e gizli girmek zorundayım o varken pek sevmezde... ::)

Çevrimdışı nursen

• Usta Kampanyacı
    • bloğum
« Yanıtla #22 : 18 Ağustos 2010, 17:55:42 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Masumane gelebilir ama;

Peygamberimiz diyor ki:

Gıybet (arkadan konuşma), zinadan daha beter bir suçtur. Sahabiler, "Nasıl olur, ey Allah'ın elçisi?" diye sorarlar. O da, "Kişi zina ettikten sonra günahından tövbe edip de Allah'a yönelirse Allah (c.c.) onun bu tövbesini kabul eder. Fakat gıybet eden kimsenin tövbesini kabul edip günahını asla bağışlamaz. Tâ ki gıybetini ettiği kimse kendisini affedene kadar."

haklısın    çok günah bile bile deminde dedğim gibi sinir ...  ben bunları ona zaten soyluyorum bılıyo yanı
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin bloğuma ve kampanyalarıma herkesi beklerim İZLEYİN BENİ

Çevrimdışı betty86

• Acemi Kampanyacı
  • **
« Yanıtla #23 : 18 Ağustos 2010, 23:32:20 »
Masumane gelebilir ama;

Peygamberimiz diyor ki:

Gıybet (arkadan konuşma), zinadan daha beter bir suçtur. Sahabiler, "Nasıl olur, ey Allah'ın elçisi?" diye sorarlar. O da, "Kişi zina ettikten sonra günahından tövbe edip de Allah'a yönelirse Allah (c.c.) onun bu tövbesini kabul eder. Fakat gıybet eden kimsenin tövbesini kabul edip günahını asla bağışlamaz. Tâ ki gıybetini ettiği kimse kendisini affedene kadar."

haklısın    çok günah bile bile deminde dedğim gibi sinir ...  ben bunları ona zaten soyluyorum bılıyo yanı

insanın yaşadığı sıkıntıları dostlarıyla yada kendine yakın hissettiği kişilerle paylaşmak istemesi, içini dökmesi neden gıybet diye algılanıyor ki. yalan yok iftıira yok.  peygamber efendimizin bile çevresindeki kişilerle yaşadığı iyi kötü güzel çirkin bir sürü olayı menkibe diye okuyoruz. hz. ayşe anlatıyor bir gün peygamber efendimiz şununla konuşurken  falan gibi bir sürü menkibe var. her din büyüyüğü evliya vs içinde var bu olaylar .  gıybet biraz daha farklı bişey bence. insanın yaşadığı sıkıntıları yalan katmadan paylaşması en doğrusu. içine atsa patlar hem kendine hem çevresine zarar verecek hale gelir .  gıybet birilerini birbirine düşürmek amaçlı, zarar vermek amaçlı, yalan ve iftiradan oluşan konuşmalar genellikle ama burdaki arkadaşımız anne olduğu için el kızına her türlü şeyi yapabileceğine inanan klasik  kaynana eline düşmüş ve kendine ağır gelen şeyler yaşıyor bunları paylaşmasıda çok normal. lütfen kendinizi gıybet falan yapıyor diye düşünmeyin. insanların yaşadıklarını anlatması başından geçenleri anlatması kadar doğal bir olay olamaz. yeterki yalansız dolansız ve zarar vermek amacıyla yapılmamış olsun .
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2010, 23:33:54 Gönderen: betty86 »

Çevrimdışı GÜLÇİN21

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #24 : 18 Ağustos 2010, 23:42:19 »
benım ıcın sorun degıl herseyıme karısıyorsun die yuzune de soluyorum gıydıgım bıseyı beyenmedıgınde de kıskanma dıyorum bu gıybete girmez ;D
Demin fırına gittim. Fırıncı, ekmek sıcak diye eliyle zıplata zıplata getirince "Utanmıyormusun milletin ekmeğiyle oynamaya" deyip kaçtım. :D

Çevrimdışı hawwa

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #25 : 18 Ağustos 2010, 23:46:39 »
Uzun yıllar önce Çin’de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinin de kişiliği tamamen farklıdır. Bu da onların sık sık kavga edip, tartışmalarına yol açar.

Bu, Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin oldukça tepkisini alır. Bir kaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev, onun ve annesi ile karisi arasında kalan eşi için de cehennem haline gelmiştir. Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kız doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır.
Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ekstre hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek , böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler.

Sevinç içinde eve donen Li-Li yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yapıyor. Kaynanasının tabağına azar azar zehri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu. Bir süre sonra kayın validesi de çok değişmişti ve ona kendi kızı gibi davranıyordu. Evde artık barış rüzgarları esiyordu. Genç kız kendisini ağır bir yük altında hissetti.

Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı. Yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu. Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li ye baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı;

"Sevgili Li-Li , sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayın valideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı. Böylece siz gerçek bir ana kız oldunuz." dedi.

Kıssadan Hisse:

Eski bir Çin atasözü şöyle der ;

Gül veren elde gül kokusu kalır.

Sevilen insan, sevgisini insanlara veren insandır.

kaynak ibretlik hikayeler..

Çevrimdışı Meraal

• Usta Kampanyacı
    • meralin dünyası
« Yanıtla #26 : 18 Ağustos 2010, 23:48:47 »
Masumane gelebilir ama;

Peygamberimiz diyor ki:

haklısın    çok günah bile bile deminde dedğim gibi sinir ...  ben bunları ona zaten soyluyorum bılıyo yanı

insanın yaşadığı sıkıntıları dostlarıyla yada kendine yakın hissettiği kişilerle paylaşmak istemesi, içini dökmesi neden gıybet diye algılanıyor ki. yalan yok iftıira yok.  peygamber efendimizin bile çevresindeki kişilerle yaşadığı iyi kötü güzel çirkin bir sürü olayı menkibe diye okuyoruz. hz. ayşe anlatıyor bir gün peygamber efendimiz şununla konuşurken  falan gibi bir sürü menkibe var. her din büyüyüğü evliya vs içinde var bu olaylar .  gıybet biraz daha farklı bişey bence. insanın yaşadığı sıkıntıları yalan katmadan paylaşması en doğrusu. içine atsa patlar hem kendine hem çevresine zarar verecek hale gelir .  gıybet birilerini birbirine düşürmek amaçlı, zarar vermek amaçlı, yalan ve iftiradan oluşan konuşmalar genellikle ama burdaki arkadaşımız anne olduğu için el kızına her türlü şeyi yapabileceğine inanan klasik  kaynana eline düşmüş ve kendine ağır gelen şeyler yaşıyor bunları paylaşmasıda çok normal. lütfen kendinizi gıybet falan yapıyor diye düşünmeyin. insanların yaşadıklarını anlatması başından geçenleri anlatması kadar doğal bir olay olamaz. yeterki yalansız dolansız ve zarar vermek amacıyla yapılmamış olsun .
zaten yalan dolan katılarak anlatılırsa gıybet değil iftira olur.. bu yapılanlar elbette gıybet ama benim bildiğim kadarıyla bahsedilen kişiyi tanımadığımız için gıybet olmuyor..

Çevrimdışı papatya2882

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #27 : 19 Ağustos 2010, 00:20:49 »
gıybet konusuna katılıyorum ama insan insanın zehrini alırmış derler burda sıkıntıy yazmakla elbette bi düzelme olmaz ama kişi içini döker ve bi nebze rahatlar.ben kayınvalidemi seviyorum ama aradafikir ayrılığımız olmuyo değil.ama uzakta olmamında faydası olabilir tabi

Çevrimdışı burcu84

• Usta Kampanyacı
    • Renkli Bahçem
« Yanıtla #28 : 19 Ağustos 2010, 11:18:13 »
Uzun yıllar önce Çin’de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinin de kişiliği tamamen farklıdır. Bu da onların sık sık kavga edip, tartışmalarına yol açar.

Bu, Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin oldukça tepkisini alır. Bir kaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev, onun ve annesi ile karisi arasında kalan eşi için de cehennem haline gelmiştir. Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kız doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır.
Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ekstre hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek , böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler.

Sevinç içinde eve donen Li-Li yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yapıyor. Kaynanasının tabağına azar azar zehri damlatıyordu. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu. Bir süre sonra kayın validesi de çok değişmişti ve ona kendi kızı gibi davranıyordu. Evde artık barış rüzgarları esiyordu. Genç kız kendisini ağır bir yük altında hissetti.

Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı. Yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu. Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li ye baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı;

"Sevgili Li-Li , sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayın valideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı. Böylece siz gerçek bir ana kız oldunuz." dedi.

Kıssadan Hisse:

Eski bir Çin atasözü şöyle der ;

Gül veren elde gül kokusu kalır.

Sevilen insan, sevgisini insanlara veren insandır.

kaynak ibretlik hikayeler..

Gerçekten güzel bir hikaye teşekkürler paylaştığın için. Karşındakine nasıl davranırsan kendindede onu bulursun.

Çevrimdışı fadornik

• Acemi Kampanyacı
  • **
« Yanıtla #29 : 19 Ağustos 2010, 11:47:18 »
Ben kayınvalidemi çok severim oda beni çok sever (daha doğrusu o genelde herkezi sever hep pozitiftir) herzaman Rabbime şükrederim böyle bir kayınvalidem olduğu için.