Gönderen Konu: Psikolog ve Psikiyatri arasındaki fark  (Okunma sayısı 3396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aequitas

• Deneyimli Kampanyacı
Ynt: Psikolog ve Psikiyatri arasındaki fark
« Yanıtla #20 : 29 Kasım 2013, 23:38:40 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
psikolog olmak doktor olmaktan zor.4 yıl lisans,2 yıl yüksek lisans en az bir yılda Süperviser yanında staj yapmak lazım.Ancak sonrasında klinik psikolog yada aile psikoloğu falan olunuyor
Ne yazık ki gerçek öyle değil. Aldıkları eğitim üniversiteye göre değişir İstanbul - Boğaziçi gibi üniversitelerde gerçekten çok zor ama lise diploması gibi üniversite diploması veren çok yer var. Yüksek lisans da aynı şekilde. Bazıları yüksek lisans bile yapmıyor sertifikaları asıyor tamam. Supervisor yanında staja gelince uygulama da hiç olmayan bir şey diyebilirim meslek odası ve kanunla yapılmış düzenlemeleri olmayan bir meslek düşünün bunları kim denetleyecek. Doktor olmaktan zor demeyin lütfen hiç değilse doktorlar da belli kontroller var ve sorumlulukları var. Bir mahkemeye gidip doktor hakkında şiakyetçi olabilirsiniz çoğu doktor bazen hasta yakınlarının saldırıları yüzünden Türkiye de ölüyor. Bu kadar değerli mesleği ( ki eğitimi ve sınavları çok zor ) küçümsemek çok yanlış.
Veritas = Aequitas

Çevrimdışı aylean

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #21 : 29 Kasım 2013, 23:49:09 »
Benim liseden bir arkadaşım,lakabı öküz suattı,yıllar sonra karşıaştık.Ne iş yapıyorsun diye sordum.Aile hekimiyim dedi.(ki imkansız birşey)Nasıl oldu bu dedim.Türki Cumhuriyetlerden birinde tıp eğitimi görmüş.Denklik ile gelmiş.Malesef piyasada böyle doktorlarda var.
Kül kadar etkisi olmayan insanların,kendisini ateş sanması ne garip...

Çevrimdışı Beyondparadise

• Global Moderator
  • Hero Member
« Yanıtla #22 : 29 Kasım 2013, 23:54:28 »
Ne yazık ki ülkemizde Psikologların denetimi yapılmıyor. Çoğu özel okullardan mezun olup 3-5 sertifika alıp ya ofis ( bence muayhane olamaz ) açarlar ya da tanıdıklarının yanında çalışırlar. Sonra da sizin anlattığınız bütün sırlarınızı her yerde gülerek anlatırlar. Nerden biliyorum derseniz ne yazık ki çok yakından tanıdığım biri bu şekilde. Özel eğitime muhtaç çocuklar için çalışıyor sözde onlara terapi yapıp evlere özel ders vermeye gidiyor. Kendi tabiri ile çalıştığı yer ticarethane - ders verdiği çoçukların gerilemesinden memnun oluyor çünkü her daim ders vermek istiyor mecburen yeniden derse geliyorlar diye gülerek anlatıyor ve en kötüsü çocukların yaptığıistemsiz hareketler ile dalga geçip talkitlerini yapıp herkese anlatıyor.

Bir hukukçu olarak kanım dondu söz konusu ortada özel eğitime ihtiyaç duyan otistik çocuklar var ancak bir yandan da o kişi bunu ekmek kapısı yapmış.

Dünyada psikologluk kavramı bizim gibi işlemiyor üniversitede Psikoloji lisansı okumak Psikolog olmak için yeterli değil Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika da lisans eğitimi sonrası yüksek lisans ve doktora yapmak ve merkezi yapılan bir sınavı geçmek ve bir supervisor gözetimi altında danışman olabiliyorlar.

Türkiye' de yeni mezun her psikolog kendini psikaytrist zannediyor. Hatta onların yaptığı şeyleri psikayristlerin yapmadığını sadece ilaç yazdıklarını iddia ediyorlar. Yanlış bilgi alanında iyi olan bir psikayatrist gerek yoksa ilaç yazmaz ve onlar da terapi konusunda özel sertifikalar alıyorlar. Sonuçta sizin bazen aşırı sinirlilik dediğiniz ve psikologa gittiğiniz bir durumda psiklog sizi muayne edemez ve diğer hastalık ihtimallerini eleyemez. Bazen o kişide beyin tümorü olabilir ya da tiriod bezlerinde sorun. Ve vaktini ve parasını bir sürü seans ücretini harcadıktan sonra doktora gittiğinde aslında fiziksel bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyorlar.

En güveniliri ülkemizde psikoloji konusunda ilerlediği zamana kadar güvenilir bir psikayriste gitmek ve ondan destek almak. Çoğu psikaytrist ya kendi terapi yapıyordur ya da terapiye ihtiyaç varsa sizi uygun gördüğü güvenilir bir psikoloğa yönlendiricektir.

Çok üzüldüm ya böyle insanları napmalı bu kadar hassas bir durumu ticaret kabul edip üstüne birde dalga geçmesi Allah c.c. onu bildiği gibi yapsın

Çevrimdışı Aequitas

• Deneyimli Kampanyacı
« Yanıtla #23 : 30 Kasım 2013, 00:17:46 »
Benim liseden bir arkadaşım,lakabı öküz suattı,yıllar sonra karşıaştık.Ne iş yapıyorsun diye sordum.Aile hekimiyim dedi.(ki imkansız birşey)Nasıl oldu bu dedim.Türki Cumhuriyetlerden birinde tıp eğitimi görmüş.Denklik ile gelmiş.Malesef piyasada böyle doktorlarda var.
Bunu bende duydum bu tür iddialar var ancak uygulamadaki kanunlara bakmak lazım. Nasıl bir sınava giriliyor denklik için o önemli. Aynı şekilde avukatlarda var ve baronun yaptığı bir sınav ile alınıyorlar. Mesela Türkiyeden bir doktorda Amerika da mesleğini devam ettirmek isterse orda denklik sınavına giriyor. Biz de aynı şekilde bir sınav sistemi var eskiden STS idi 2013 den beri TUS sınavına giriyorlar. TUS da pek kolay geçilebilen bir sınav değildir.
Veritas = Aequitas

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #24 : 30 Kasım 2013, 01:03:53 »
kuzenim Ankara mezunu, ylisansı İstanbul'DA  yaptı,üstüne de sosyolojide doktora da DTCF'sinde,şimdi özel bir klinikte çalışıyor. Çalışılan yer çok çok önemli. Onun için tam teşekküllü dedim. Ama açıkçası lisans için üniversitelerde kusur aramam. Bizim okulda psikoloji ingilizceydi ve çok çok zordu daha sonrasında da staj yaptırırlardı. Hastanelerde birebir öğrenirlerdi.

Herkesi asla aynı kefeye koymam, gerçekten işini çok iyi yapan ekipler var. Ama herşey çok piyasaya döküldü,sınavlar için filan. Aile terapisi adı altında tuhaf klinikler de türemiş mesela.

Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #25 : 30 Kasım 2013, 01:09:14 »
Ne yazık ki ülkemizde Psikologların denetimi yapılmıyor. Çoğu özel okullardan mezun olup 3-5 sertifika alıp ya ofis ( bence muayhane olamaz ) açarlar ya da tanıdıklarının yanında çalışırlar. Sonra da sizin anlattığınız bütün sırlarınızı her yerde gülerek anlatırlar. Nerden biliyorum derseniz ne yazık ki çok yakından tanıdığım biri bu şekilde. Özel eğitime muhtaç çocuklar için çalışıyor sözde onlara terapi yapıp evlere özel ders vermeye gidiyor. Kendi tabiri ile çalıştığı yer ticarethane - ders verdiği çoçukların gerilemesinden memnun oluyor çünkü her daim ders vermek istiyor mecburen yeniden derse geliyorlar diye gülerek anlatıyor ve en kötüsü çocukların yaptığıistemsiz hareketler ile dalga geçip talkitlerini yapıp herkese anlatıyor.

Bir hukukçu olarak kanım dondu söz konusu ortada özel eğitime ihtiyaç duyan otistik çocuklar var ancak bir yandan da o kişi bunu ekmek kapısı yapmış.

Dünyada psikologluk kavramı bizim gibi işlemiyor üniversitede Psikoloji lisansı okumak Psikolog olmak için yeterli değil Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika da lisans eğitimi sonrası yüksek lisans ve doktora yapmak ve merkezi yapılan bir sınavı geçmek ve bir supervisor gözetimi altında danışman olabiliyorlar.

Türkiye' de yeni mezun her psikolog kendini psikaytrist zannediyor. Hatta onların yaptığı şeyleri psikayristlerin yapmadığını sadece ilaç yazdıklarını iddia ediyorlar. Yanlış bilgi alanında iyi olan bir psikayatrist gerek yoksa ilaç yazmaz ve onlar da terapi konusunda özel sertifikalar alıyorlar. Sonuçta sizin bazen aşırı sinirlilik dediğiniz ve psikologa gittiğiniz bir durumda psiklog sizi muayne edemez ve diğer hastalık ihtimallerini eleyemez. Bazen o kişide beyin tümorü olabilir ya da tiriod bezlerinde sorun. Ve vaktini ve parasını bir sürü seans ücretini harcadıktan sonra doktora gittiğinde aslında fiziksel bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyorlar.

En güveniliri ülkemizde psikoloji konusunda ilerlediği zamana kadar güvenilir bir psikayriste gitmek ve ondan destek almak. Çoğu psikaytrist ya kendi terapi yapıyordur ya da terapiye ihtiyaç varsa sizi uygun gördüğü güvenilir bir psikoloğa yönlendiricektir.

İşte benim bamtelim. Ben vakıf üniversitesi mezunuyum ve vakıf üniversitesinde ylisans öğrencisiyim. Ayrıyetten AÖF İşletme ve Sosyoloji okudum. Rica ediyorum bilmediğiniz konularda herkesi bir araya sokmayın. Gözünüzle görmediğiniz,dersine girmediğiniz hiç bir okulu rica ediyorum karalamayın. Özel üniversiteye damdan düşmüyor kimse, YÖK onayı var onlarında.

Gerçekten kendi adıma çok kırılıyorum. Özel üniversite mezunu kişi de psikolog olabilir eğer iyi eğitim alıp tamamladıysa.

Haaa çok sevdiğim bir arkadaşım sizle meslektaş. İsim de verebilirim ve ünlülerin avukatı oldu.

Kusura bakmayın canım yanıyor bu konuda.
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı Aequitas

• Deneyimli Kampanyacı
« Yanıtla #26 : 30 Kasım 2013, 02:07:10 »

İşte benim bamtelim. Ben vakıf üniversitesi mezunuyum ve vakıf üniversitesinde ylisans öğrencisiyim. Ayrıyetten AÖF İşletme ve Sosyoloji okudum. Rica ediyorum bilmediğiniz konularda herkesi bir araya sokmayın. Gözünüzle görmediğiniz,dersine girmediğiniz hiç bir okulu rica ediyorum karalamayın. Özel üniversiteye damdan düşmüyor kimse, YÖK onayı var onlarında.

Gerçekten kendi adıma çok kırılıyorum. Özel üniversite mezunu kişi de psikolog olabilir eğer iyi eğitim alıp tamamladıysa.

Haaa çok sevdiğim bir arkadaşım sizle meslektaş. İsim de verebilirim ve ünlülerin avukatı oldu.

Kusura bakmayın canım yanıyor bu konuda.

Kusura bakmayın bu konuda biraz genelleme yapmış gibi olmuşum. Tabii ki güzide özel üniversiteler var çok iyi eğitim veren ama birde liseden bozma olanlar var işte onlarda ki eğitim sorunlu. Yoksa çok sayıda özel üniversite ya da vakıf üniversitesi mezunu arkadaşım ve yakınım var. Verilen eğitim kalitesi çok önemli.
Veritas = Aequitas

Çevrimdışı orkide28

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #27 : 24 Mart 2014, 11:18:27 »
Arkadaşlar, geçen hafta özel bir hastanenin psikiyatri bölümüne gittim.Ama bin pişman oldum. İnanır mısınız, bir an kendimi bir başkasıyla kendi dedikodumu yaparken buldum.Gerçekten ama gerçekten her şey insanın kendinde bitiyor.Ne kadar profesyonelde olsa doktor bazen çare olamıyor.O kadar ilgisiz, samimiyetsiz diki durum anlatamam.Sırf yarım saati doldurmak için bunca çaba.Muayenenin son dakikasında ağzımdan bir cümle daha çıkar da konuşma uzar diye Dr.hn ecel terleri döktü resmen.Geçmişte yapılan hatalar, geçen zaman geri getirilemiyor maalesef.Bununla savaşmak zorundasınız bir şekilde.
Gayret değil, Niyet önemli.

Çevrimdışı aylean

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #28 : 24 Mart 2014, 11:23:39 »
Arkadaşlar, geçen hafta özel bir hastanenin psikiyatri bölümüne gittim.Ama bin pişman oldum. İnanır mısınız, bir an kendimi bir başkasıyla kendi dedikodumu yaparken buldum.Gerçekten ama gerçekten her şey insanın kendinde bitiyor.Ne kadar profesyonelde olsa doktor bazen çare olamıyor.O kadar ilgisiz, samimiyetsiz diki durum anlatamam.Sırf yarım saati doldurmak için bunca çaba.Muayenenin son dakikasında ağzımdan bir cümle daha çıkar da konuşma uzar diye Dr.hn ecel terleri döktü resmen.Geçmişte yapılan hatalar, geçen zaman geri getirilemiyor maalesef.Bununla savaşmak zorundasınız bir şekilde.
hastane ortamında hizmet veren psikolog ve psikiyatristler yeterince ilgilenmiyor.Benim kızım içinde sınav kaygısı yüzünden özel bir psikoloğa götürmüştüm.Çok faydalı oldu.Yalnız bu seanslar bayağı maliyetli.Devlette o düzeyde ilgilenme olmuyor.
Kül kadar etkisi olmayan insanların,kendisini ateş sanması ne garip...

Çevrimdışı orkide28

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #29 : 24 Mart 2014, 11:27:13 »
hastane ortamında hizmet veren psikolog ve psikiyatristler yeterince ilgilenmiyor.Benim kızım içinde sınav kaygısı yüzünden özel bir psikoloğa götürmüştüm.Çok faydalı oldu.Yalnız bu seanslar bayağı maliyetli.Devlette o düzeyde ilgilenme olmuyor.

Bende özel hastaneye gittim.Çok fazla maliyeti yoktu yeter ki işe yarasın diye düşündüm ama.Maalesef :(
Gayret değil, Niyet önemli.