Gönderen Konu: Psikolog ve Psikiyatri arasındaki fark  (Okunma sayısı 3380 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozcartman

• Ziyaretçi
Ynt: Psikolog ve Psikiyatri arasındaki fark
« Yanıtla #10 : 29 Kasım 2013, 13:52:48 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
yani Uğur yakında numaralı gözlükleri bile kurumlar karşılamayacakmış,senin söylediğin harbi lüks ;D

çok pardon kuzenim yazmış onları :D :D

Çevrimdışı Beyondparadise

• Global Moderator
  • Hero Member
« Yanıtla #11 : 29 Kasım 2013, 15:02:16 »
Sebebini söylersen daha net yönlendirme yapabiliriz ama hemen ilaç kullanmamak için önce psikoloğa gidersin ve terapi alırsın durumun ağırsa  terapi ile çözülemiyecekse o zaten direk psikiyatra yönlendirir.
Ama ruhaliyetten çok böyle bir dış ses duyma halin kabusların krizlerin varsa terapide hiç oyanlanma direk pskoloğa git.

Çevrimdışı orkide28

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #12 : 29 Kasım 2013, 15:15:39 »
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Sebebini söylersen daha net yönlendirme yapabiliriz ama hemen ilaç kullanmamak için önce psikoloğa gidersin ve terapi alırsın durumun ağırsa  terapi ile çözülemiyecekse o zaten direk psikiyatra yönlendirir.
Ama ruhaliyetten çok böyle bir dış ses duyma halin kabusların krizlerin varsa terapide hiç oyanlanma direk pskoloğa git.

Ailevi problemler...
Gayret değil, Niyet önemli.

Çevrimdışı mehpare01

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #13 : 29 Kasım 2013, 15:32:41 »
çok geçmiş olsun bende çok zor günler geçirmişdim halen psikiyatride tadavim devam ediyor antidepresan kullanıyorum bazen her ne kadar güçlü olmaya çalışsakda tek başına üstünden gelemiyoruz yaşadıklarımızın boşaanma olayından sonra çok kötüydüm şimdi şükürler olsun bugünüme inş sizde en kısa sürede kendinizi iyi hissedersiniz
olduğu kadar olmadığı kader..

Çevrimdışı turuncu993

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #14 : 29 Kasım 2013, 17:38:05 »
Öncelikle geçmiş olsun..bende 2 sene psikiyatristte tedavi gördüm ve faydasınıda çok gördüm.kızımı doğurduktan sonra 1 sene tek başıma dışarı çıkamadım.Şimdi eve girmiyorum:) Birde size melisa çayı önerebilirim.epey bi rahatlatıyor..tekrar geçmiş olsun
Şans gel bana gel bana gel bana...

Çevrimdışı Zemote

• Deneyimli Kampanyacı
  • Bir Şarkı Çalar Ama Sen Binlerce şey hissedersin..
« Yanıtla #15 : 29 Kasım 2013, 18:34:17 »
Kendim dahİl yoldan Gecen 1OO Kişiyi zorla muhayene etseler
%70 nın kesin tedaviye ihtiyacı var ama gitmiyoruz gitmekten cekiniyoruz..

Çevrimdışı orkide28

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #16 : 29 Kasım 2013, 19:51:40 »
Çok haklısınız.Bir takım şeyler zamanla da geçmiyor.Hayatınızdan çıkartamayacağınız insanlar sizi çok ama çok üzüp inanılmaz hatalar yapmanıza sebebiyet veriyorlar..Tek çare terapi ve gerekirse ilaç...
Gayret değil, Niyet önemli.

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #17 : 29 Kasım 2013, 21:23:19 »
aaa evet Elvan rezene,papatya,melisa ve kekik demleyip içebilirsin. Ben çok gergin günler yaşadım ve kekik çayı yaptım hep kendime. Ayrıca bu çaylar bogazını da yumusatır ıyı uykunu getırır. Bir de kefir tavsıye ederim uyku ve sakinlik için. Bir de bu ara kafeinden uzak dur,kafeinsiz kahve alabilirsin, bitter çikolatada da melatonin hormonu salgılatma gucu var ondan da gunde bır sıra ye mesela...
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı Aequitas

• Deneyimli Kampanyacı
« Yanıtla #18 : 29 Kasım 2013, 23:19:14 »
Ne yazık ki ülkemizde Psikologların denetimi yapılmıyor. Çoğu özel okullardan mezun olup 3-5 sertifika alıp ya ofis ( bence muayhane olamaz ) açarlar ya da tanıdıklarının yanında çalışırlar. Sonra da sizin anlattığınız bütün sırlarınızı her yerde gülerek anlatırlar. Nerden biliyorum derseniz ne yazık ki çok yakından tanıdığım biri bu şekilde. Özel eğitime muhtaç çocuklar için çalışıyor sözde onlara terapi yapıp evlere özel ders vermeye gidiyor. Kendi tabiri ile çalıştığı yer ticarethane - ders verdiği çoçukların gerilemesinden memnun oluyor çünkü her daim ders vermek istiyor mecburen yeniden derse geliyorlar diye gülerek anlatıyor ve en kötüsü çocukların yaptığıistemsiz hareketler ile dalga geçip talkitlerini yapıp herkese anlatıyor.

Bir hukukçu olarak kanım dondu söz konusu ortada özel eğitime ihtiyaç duyan otistik çocuklar var ancak bir yandan da o kişi bunu ekmek kapısı yapmış.

Dünyada psikologluk kavramı bizim gibi işlemiyor üniversitede Psikoloji lisansı okumak Psikolog olmak için yeterli değil Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika da lisans eğitimi sonrası yüksek lisans ve doktora yapmak ve merkezi yapılan bir sınavı geçmek ve bir supervisor gözetimi altında danışman olabiliyorlar.

Türkiye' de yeni mezun her psikolog kendini psikaytrist zannediyor. Hatta onların yaptığı şeyleri psikayristlerin yapmadığını sadece ilaç yazdıklarını iddia ediyorlar. Yanlış bilgi alanında iyi olan bir psikayatrist gerek yoksa ilaç yazmaz ve onlar da terapi konusunda özel sertifikalar alıyorlar. Sonuçta sizin bazen aşırı sinirlilik dediğiniz ve psikologa gittiğiniz bir durumda psiklog sizi muayne edemez ve diğer hastalık ihtimallerini eleyemez. Bazen o kişide beyin tümorü olabilir ya da tiriod bezlerinde sorun. Ve vaktini ve parasını bir sürü seans ücretini harcadıktan sonra doktora gittiğinde aslında fiziksel bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyorlar.

En güveniliri ülkemizde psikoloji konusunda ilerlediği zamana kadar güvenilir bir psikayriste gitmek ve ondan destek almak. Çoğu psikaytrist ya kendi terapi yapıyordur ya da terapiye ihtiyaç varsa sizi uygun gördüğü güvenilir bir psikoloğa yönlendiricektir.
Veritas = Aequitas

Çevrimdışı aylean

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #19 : 29 Kasım 2013, 23:22:20 »
psikolog olmak doktor olmaktan zor.4 yıl lisans,2 yıl yüksek lisans en az bir yılda Süperviser yanında staj yapmak lazım.Ancak sonrasında klinik psikolog yada aile psikoloğu falan olunuyor
Kül kadar etkisi olmayan insanların,kendisini ateş sanması ne garip...