Diğer > Serbest Kürsü

1kapsu1kapmama

(1/4) > >>

uzaksehirler:
Hava, 30 derecenin üzerine çıktı. Daha sabah saatlerinde ayakkabılarının ayağına, bluzunun bedenine yapıştığını hissediyorsun. Peki üzerinde kürkleriyle yürüyen minik patililer ne yapsın?
Evinin, iş yerinin önüne koyacağın 1 Kap Su mahalledeki kedi, köpek ve hatta kuşların hayatını kurtarabilir. Kedi ve köpekler, bizim gibi ter bezleri ve gözeneklere sahip değiller. Terleyerek rahatlayamıyorlar. Tek çareleri dillerini dışarı çıkararak daha çok hava içeri çekmek ve su içmek.

Evde kedin veya köpeğin varsa sıcaklar bastırdığından beri, su tüketiminin ne kadar arttığını farketmiş olmalısın. Evdeki paşalar ve prenseslerin yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında. Peki ya sahipsiz, sokakta, parklarda yaşayan, gölgelik bulduklarında sevinen sokak hayvanları ne yapıyor?

Her sabah hava ısınmadan, gün boyu gölgede kalacak bir yere 1 Kap Su koyarak sokak hayvanlarını sıkıntıdan kurtarmak elinde. Hadi bugünden başlayarak sen de birkaç can kurtar!

hava çok sıcak. vakti ve  imkanı olan arkadaşlarımıza hatırlatmak istedim.

Esmanur:
Bu hafta pikniğe gitmiştik kuşlar o kadar acıkmış ki biz yere oturduğumuzda masamızın altına kadar gelip birşeyler yeme telaşındaydılar.
 :-\
yanımızdaki ekmekleri ufalayıp birde kalan bulgur pilavından döktüğümüzde sanki birbirlerine haber vermişler gibi doluştular. :)

sanırım yanlız kendimizi değil başka canlılarıda düşünmeliyiz.

azericeruscatercume.com:
Kesinlikle desteklediğim bir faaliyet. Bahçemize, sokağımıza bir kap su, bir kap mama (yemek artığı da olabilir) koyarak açları doyurmak hiç zor bir işlem değil. Bu şekilde aç susuz hayvanların muhtemel bir ölümden kurtulmasına vesile olmak en erdemli davranışlardandır.

cembik:
Kışın kuşlar için ekmek ağacı, yazın bir kap su elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Artık yemeklerimse yaz kış demeden site bahçesinde zaten. Kuru, bayat ekmeklerinizi  sıcak suda eriyen iki bulyon tabletiyle ıslatarak da onların aç kalmasına engel olabilirsiniz. Duyarlılık gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler.

kareem1987:
ya siz böyle bir konu açmayınca inanın aklıma gelmez.farkında da değilim yani.nasıl insanlığım körelmiş bunu gördüm.bu sabah da bir kedi,şans eseri biri su dökmüş ve birikmiş oradan kana kana su içiyordu.ağlayasım geldi.artık bende her zaman dışarıda bir kap su bulunduracağım.bir de evden arta kalanlardan ne verebilirim,nasıl birşey hazırlayabilirim kedilere.bayat ekmek,yoğurt,yumurta vs.ne yerler ne içerler?köpek yok o yüzden konu dışı kalıyor....

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git