Gönderen Konu: 1kapsu1kapmama  (Okunma sayısı 60006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzaksehirler

• Usta Kampanyacı
1kapsu1kapmama
« : 21 Temmuz 2011, 12:42:05 »
Hava, 30 derecenin üzerine çıktı. Daha sabah saatlerinde ayakkabılarının ayağına, bluzunun bedenine yapıştığını hissediyorsun. Peki üzerinde kürkleriyle yürüyen minik patililer ne yapsın?
Evinin, iş yerinin önüne koyacağın 1 Kap Su mahalledeki kedi, köpek ve hatta kuşların hayatını kurtarabilir. Kedi ve köpekler, bizim gibi ter bezleri ve gözeneklere sahip değiller. Terleyerek rahatlayamıyorlar. Tek çareleri dillerini dışarı çıkararak daha çok hava içeri çekmek ve su içmek.

Evde kedin veya köpeğin varsa sıcaklar bastırdığından beri, su tüketiminin ne kadar arttığını farketmiş olmalısın. Evdeki paşalar ve prenseslerin yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında. Peki ya sahipsiz, sokakta, parklarda yaşayan, gölgelik bulduklarında sevinen sokak hayvanları ne yapıyor?

Her sabah hava ısınmadan, gün boyu gölgede kalacak bir yere 1 Kap Su koyarak sokak hayvanlarını sıkıntıdan kurtarmak elinde. Hadi bugünden başlayarak sen de birkaç can kurtar!

hava çok sıcak. vakti ve  imkanı olan arkadaşlarımıza hatırlatmak istedim.

Çevrimdışı Esmanur

• Usta Kampanyacı
Ynt: 1kapsu1kapmama
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2011, 12:46:44 »
Bu hafta pikniğe gitmiştik kuşlar o kadar acıkmış ki biz yere oturduğumuzda masamızın altına kadar gelip birşeyler yeme telaşındaydılar.
 :-\
yanımızdaki ekmekleri ufalayıp birde kalan bulgur pilavından döktüğümüzde sanki birbirlerine haber vermişler gibi doluştular. :)

sanırım yanlız kendimizi değil başka canlılarıda düşünmeliyiz.
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı azericeruscatercume.com

• Acemi Kampanyacı
  • **
    • Azerice Rusça Çeviri
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2011, 07:04:14 »
Kesinlikle desteklediğim bir faaliyet. Bahçemize, sokağımıza bir kap su, bir kap mama (yemek artığı da olabilir) koyarak açları doyurmak hiç zor bir işlem değil. Bu şekilde aç susuz hayvanların muhtemel bir ölümden kurtulmasına vesile olmak en erdemli davranışlardandır.
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin,

Çevrimdışı cembik

• Usta Kampanyacı
  • yaşadığının farkında mısın?
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2011, 09:39:28 »
Kışın kuşlar için ekmek ağacı, yazın bir kap su elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Artık yemeklerimse yaz kış demeden site bahçesinde zaten. Kuru, bayat ekmeklerinizi  sıcak suda eriyen iki bulyon tabletiyle ıslatarak da onların aç kalmasına engel olabilirsiniz. Duyarlılık gösteren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Çevrimdışı kareem1987

• Deneyimli Kampanyacı
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2011, 00:28:45 »
ya siz böyle bir konu açmayınca inanın aklıma gelmez.farkında da değilim yani.nasıl insanlığım körelmiş bunu gördüm.bu sabah da bir kedi,şans eseri biri su dökmüş ve birikmiş oradan kana kana su içiyordu.ağlayasım geldi.artık bende her zaman dışarıda bir kap su bulunduracağım.bir de evden arta kalanlardan ne verebilirim,nasıl birşey hazırlayabilirim kedilere.bayat ekmek,yoğurt,yumurta vs.ne yerler ne içerler?köpek yok o yüzden konu dışı kalıyor....

Çevrimdışı azericeruscatercume.com

• Acemi Kampanyacı
  • **
    • Azerice Rusça Çeviri
« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2011, 18:10:01 »
ya siz böyle bir konu açmayınca inanın aklıma gelmez.farkında da değilim yani.nasıl insanlığım körelmiş bunu gördüm.bu sabah da bir kedi,şans eseri biri su dökmüş ve birikmiş oradan kana kana su içiyordu.ağlayasım geldi.artık bende her zaman dışarıda bir kap su bulunduracağım.bir de evden arta kalanlardan ne verebilirim,nasıl birşey hazırlayabilirim kedilere.bayat ekmek,yoğurt,yumurta vs.ne yerler ne içerler?köpek yok o yüzden konu dışı kalıyor....

yoğurt, yumurta, bulyonda haşlanmış makarna, bulyona bandırılmış bayat ekmek, her türlü artık yiyecek. bir de marketlerde hatta daha ucuz ve daha fazla alabilmek için toptancılarda çorbalık denen kilosu 75 kuruşa tavuk sırtıi kanatları v.s. de alarak haşlayıp verebilirsiniz. Bu parçaların büyük kemikli olmamasına dikkat etmek lazım yalnız, çünkü büyük kemikler (but kemiği gibi, sırt kemiği gibi) kediciklerin bağırsaklarını delebilir. ayrıca, internette uygun fiyata kedi kuru maması satan siteler var, buralardan da mama alarak her gün bir iki kap bu mamadan bırakmanız oldukça makbule geçer.
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin,

Çevrimdışı sevinç SEVO

• Yeni Kampanyacı
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Temmuz 2011, 20:23:28 »
2yıldır bu evde oturuyoum bahçemde 2 kez sokak köpeği besledim ama hep bırakıp gittiler ama hiç kedi yoktu taki geçen haftaya kadar 2 tane geldi amanın ben bi sevindim ameliyat oldum filan dinlemeden 2 gün aşağıda onlarlan birlikteydim ama onlarda gitti inş. aç susuz değillerdir negüzel bakıyodum anam nere gittiniz bee..

Çevrimdışı gizgizar

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #7 : 26 Temmuz 2011, 20:40:12 »
gelen numuneler şimdiye kadar 1 köpek ve kediye akşam yemeği oldu..daha da var

Çevrimdışı ismail2776

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2011, 03:06:08 »
sokak hayvanlarının bu sıcakta durumları gerçekten çok zor. Bende apartmanın bahçesine bir kap su bırakıyorum her sabah işe giderken. Kediler var bahçenin bir köşesinde bazen tavuk, peynir vb. veriyorum.
blogumu takip edermisiniz.

Çevrimdışı özge23

• Acemi Kampanyacı
  • **
« Yanıtla #9 : 31 Temmuz 2011, 23:24:23 »
Allah'ım yardım etsın onlar bu sıcaklarda dilleri yok acık susuzum dıyemıyorlar çok üzücü  ıns herkes duyarlı olur