Gönderen Konu: Bakan: Pet şişe getirenlere kontör yükleyeceğiz  (Okunma sayısı 1212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı entryka

• Usta Kampanyacı
  • Valar Dohaeris
"2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçmek istiyoruz. Pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz. Amacımız üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanması. Dolayısıyla bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanarak, çevreye daha az zarar vermiş olacağız. 2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçeceğiz. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. Belki nakit de verebiliriz. Onları siz toplayacaksınız, belki çikolata, gofret alacaksınız. O uygulamaları en yakın zamanda ülkemize getireceğiz."

Çevrimdışı C.K.

• Usta Kampanyacı
Ynt: Bakan: Pet şişe getirenlere kontör yükleyeceğiz
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2019, 01:11:44 »
Geçmişe dair şunu hatirliyorum, ben çocukken depozito uygulaması çok yaygındı. Hatta damacana vs olmadığı için herkeste cam su şişeleri vardı. Bir süre sonra hijyen kaynaklı sorunlar arttığından tek kullanımlık ambalajlarla çare bulundu. Bence dogada çözünebilen ürünler geliştirerek kalıcı çözüm sağlanabilir. Geri dönüşümle ilgili yapılan 'geriye donmek' ten başka bir çözüm henüz görmedim. Depozito neden kaldırıldı/kullanım dışı kaldi tam olarak hatırlayanınız var mı?
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı sanko86

• Usta Kampanyacı
  • Şükürler olsun....
Ynt: Bakan: Pet şişe getirenlere kontör yükleyeceğiz
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2019, 08:27:52 »
ÖNCELERİ çok yaygın olan depozito toplama maliyetleri yüzünden kaldırıldı.Plastik daha maliyetsiz olduğu için tercih ediliyor ama sağlık nereye gidiyor düşünen yok.
Ne kadar yükselirsen, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün.
 Nietzche