Gönderen Konu: BES'ten çıkmak Doğru mu, yanlış mı?  (Okunma sayısı 1226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gkymrc

• Usta Kampanyacı
    • Kokla Dünyayı
BES'ten çıkmak Doğru mu, yanlış mı?
« : 09 Ocak 2019, 06:48:53 »
Herkese selamlar,

Haziran ayında BES'te geçirdiğim zaman 5 yıl oluyor ve aidat kesintisi olmadan çıkma hakkı kazanıyorum. Sizce sistemde kalmalı mıyım yoksa paramı alıp faize yatırsam daha fazla mı kar ederim? (çok da fazla bi meblağ yok zaten)

bir de sizce çıkmadan biraz toplu para yatırıp onun da yüzdesini alıp mı çıkayım? Önerileriniz neler?

Şimdiden teşekkürler
Lütfen takip :)
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
referans linklerim Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı admin

• Forum Yöneticisi
  • Usta Kampanyacı
    • Her Gün Kampanya
Ynt: BES'ten çıkmak Doğru mu, yanlış mı?
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2019, 07:38:37 »
Ben aynı gün çıktım. Hatta sonra iş değiştirdiğimde yeniden yaptılar yine ilk gün çıktım.
Paramı kendim yönetmek isterim. Her ay kenara ayırabildiğim kadar parayı dövize çeviriyorum. Dövizin durumu zaten malum. Benim kişisel tahminim bu sene daha da artacak.

Döviz hesabını bir de katılım bankalarında 31 günlük vadeli hesaba yatırıyorum. Diğer bankalarda döviz vadeli var mı bilmiyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir, kendi yaptıklarımı paylaştım :)
------>Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı diazem

• Global Moderator
  • Hero Member
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2019, 07:58:25 »
Yatırımların kullanılacağı kısımları ayarlayıp düşük meblağlarla devam edebilirsiniz.Geçen sene içinde devletin verdiği hariç yatırılan parafan %30 üstü kazanan arladaşlarım oldu.Ben %21 ek getiri aldım.Zorunlu opan var mesela ondan çıktım.Ziraatte maalesef tam seçim yapamadım ve zarara geçti resmen ve ben çıktım.5 yıllık olan Halkbanktaki ise o zamanki anlaşmalarımla çol daha avantajlı.Ek ücret çıkma ücreti vs yok ve cüZi mimtarda devam ediyorum.Yapi lredi allianz mesela aşırı kesintili daha önce girmçık yaptım ve çok zarar ettim kesintisinden.
Birikiminiz çok değilse küçük meblağlarla devam esin gitsin.Ama çok ve ben bunu daha iyi değerlendirirm derseniz o size kalmış.Bende 3 tane var ve onları unuttum ileride acil durumlarda felan lazım olur diye.
Kuzu büyüsün görürsünüz siz...

Çevrimdışı sahaneyedili

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2019, 09:04:42 »
kesinti olmadan çıkılsa bile benim bildigim illa biraz vergi, hesap aidatı, hesap kullanma vs vs birşeyleri illa kesiyorlar

banka bireysel emeklilini kapamak isteyen müşteriye ödeme yapmadan hesabını mevduata çevirelim işte atıyorum faiz 20 ise , 25 faiz yapıyoruz bunun gibi tekliflerde sunabiliyormus, yani iyice hesaplayın kapatıp tüm parayı çekmek mi, böyle değişikler yapmak mı artık size kalmış

Çevrimdışı gizemlitosbaga

• Moderator
  • Hero Member
  • ...Şans cesurdan yanadır...
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2019, 13:19:34 »
Cayma bilgilerine bakın. Stopaj kesintisi sistemde kaldığınız yıla göre değişiyor. Eğer çıkacaksanız bile 6 yılı doldurmanızı öneririm çünkü 3 yıl-6yıl arası çıkışta devlet katkısının %15 ini alırken 6 yıldan sonra %35'e çıkıyor bu rakam. 10 yılda ise  bildiğiniz gibi yaş doldurmamışsanız %60'ını alıyorsunuz. Dediğim gibi, çıkacaksanız da 1 yıl bekleyin, isterseniz ödeme yapmayın, çıkmadan önce toplu biraz yatırırsınız vs.
...İster kum tanesi olsun ister kaya, ikisi de aynı şekilde batar suya (OldBoy)...

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2019, 14:16:00 »
Bes su dönemde cazip değil, bes aslında para geliştiremeyen asgari maaşlı kesim için cazip.

Garanti bes te çok farklı fonlar var. Ekonomi batmayacağını öngörerek tahminde bulunursam sadece altın yada döviz fonu var. Bunları çıkacağı zaman alır iyi yönetirseniz hem anaparanız kazanır hem de devletin payını alırsınız. Ancak agustosta rahip krizinde bes katkısı da negatif hareket gördü.

Bizim 3 bes imiz var. Devlet bankalarında çok fon çeşidi yok. Garanti bankası gibi bankalarda da başka başka gider kalemleri çıkarıp fon gelirlerini tirtiklayabiliyorlar. Yine de karar sizin. İyi fon yönetimi için özel banka bes lerine yönlenmek zorunda kalıyorsunuz. Kimse de siz fon yönetim tavsiyesi vermez. Sadece yazılımla senin yatırım kişiliğin iste agresif bu fonlardan al gibi astroloji yorumu otomasyonları oluyor.
Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma.