Gönderen Konu: Nutella için kanserojen iddiası  (Okunma sayısı 1312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
Nutella için kanserojen iddiası
« : 12 Ocak 2017, 16:56:07 »
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Nutella içerisinde yer alan palmiye yağının kanserojen olduğunu duyurdu.
 Nutella için kanserojen iddiası
Ferrero'nun ürettiği dünya çapında bir üne sahip olan çikolata-fındık ezmesi ürünü Nutella'nın içeriğindeki yağın kanserojen olduğu iddia edildi.

Raporda, Nutella içerisinde bulunan palmiye yağı, diğer yağ çeşitlerine göre daha kanserojen bir madde olarak tanımlandı. EFSA'nın bu raporu, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) palmiye yağı hakkında görüşlerini de destekliyor.

Rapor sonrası Nutella hisseleri yüzde 3 düşerken, üretici firma Ferrero bu krizin ardından bir televizyon reklamı yayınladı.

Reklamda palmiye yağının tehlike yaratmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı yayılmanın elde edilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Uzmanlar Nutella'nın bu hamlesinin ekonomik nedenlerle olduğunu savunuyor. Bunun sebebi ise, Ferroro'nun Nutella'da kullandığı yağı değiştirmeye karar vermesi durumunda, yıllık maliyetlerin 8-22 milyon dolar artacak olması.

FERRERO CEPHESİNDEN AÇIKLAMA

Ferrero'nun satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella ise bu durumun sebebinin ekonomik olmadığını iddia ediyor. Tapella'ya göre Nutella'da palmiye yağı dışında bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş yaşanacak.

PALMİYE YAĞI NEDEN ZARARLI?

2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella'dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.

NUTELLA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

*“Nutella” ismi, İngilizce “Nut(Fındık)” ve Latince’de tatlılar için kullanılan bir ek olan “ella”nın birleştirilmesiyle meydana gelmiş.

*Nutella, Dünya fındık rezervlerinin yüzde 25’ini kullanıyor.

*Nutella, pürüzsüz dokusu ve raf ömrü nedeniyle palmiye yağını tercih ediyor
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı klewx

• Usta Kampanyacı
Ynt: Nutella için kanserojen iddiası
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2017, 17:05:50 »
ülker rahmetli den sonra yoğun olarak bu palmiye yağını
ürünlerinde kullanmaya başladı bunu Malezya,Endonezya
gibi ülkeler çok kullanıyor smilac ürünlerinde de yasaklandı,
bir aptala verilecek en güzel cevap susmaktır,

Çevrimdışı nesliyaren

• Usta Kampanyacı
  • Allah hikmeti dilediğine verir.
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2017, 17:14:20 »
Google Nutella yazınca neler çıkıyor?
Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

Çevrimdışı fatosmurat

• Usta Kampanyacı
  • duble anne :)
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2017, 17:29:11 »
1 yıldan fazladır almıyoruz. bilmiyordum açıkçası alıyordum. torku banada çıktığından bu yana ondan alıyoruz.
bu palm yağına dondurulmuş patateslerde de rastladım  ve hemen çöpe attım. dikkat ediyoruz ama bilmeden kim bilir ne şekilde yiyoruz :( keşke yasaklansa kullanılmasa...
"Ben O'na ne yaptım?" sorusuna yanıt arama.
Muhtemelen iyilik yapmışsındır...

Çevrimdışı eyefive

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2017, 19:44:38 »
murat ülker habire dünya markalarını satın alıyor.kaç defa yazdım twitterdan kendisine dönüş yapmadı  :D

nutellanın papucunu dama atacak bir ürün keşfettim diyorum, bana macbook pro retina al, sana o ürünü söyleyeyim diyorum dönüş yapmıyor  :D ciddi söylüyorum harika bir ürün ve ben ilerde zengin olursam onu türkiyeye getirmeyi düşünüyorum inşaallah  :D

avrupada dünyada popüler değil.satılmıyordur belki oralarda :D satılsa zaten çoktan meşhur olurdu  :D

murat ülker bana ya alır macbook pro retina. yada yeni model geniş ekran imac pro anca öyle söylerim  :D yada ben zengin olurum getiririm buda bir seçenek  :D yada benle mezara kadar gider bu sır  :D
DÜNYA-AHİRET MADDİ-MANEVİ BOL RIZIK İÇİN  TESPİH:LA İLAHE İLLA ENTE YA HANNAN YA MENNAN YA BEDİAS SEMAVATİ VEL ARDI YA ZEL CELALİ VEL İKRAM

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2017, 10:43:25 »
İçinde kanserojen yağlar bulunan Nutella raflardan kaldırılıyor

Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha zararlı ve kanserojen olduğunun açıklanmasının ardından İtalya'da palmiye yağı içeren Nutella kavanozları raflardan inmeye başladı.

Palmiye yağı ile ilgili yapılan araştırma sonucu 2016 yılında Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aralarında bulunduğu sağlık otoriteleri riske dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti. Hazırlanan bir raporunun ardından İtalya'da baskı arttı ve Coop süpermarket zinciri ve unlu mamuller üreticisi Barilla ürünlerinden palmiye yağını çıkardı.

Ferrero şirketi ise lezzetinin değişeceği gerekçesiyle dünyaca meşhur Nutella isimli çikolata-fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam etti. Fakat İtalya’daki satışlarının son 12 ayda yüzde 3 düşmesi üzerine palmiye yağını savunan reklam kampanyaları düzenlemeye başladı.

BASKILARIN ARDINDAN RAFLARDAN İNDİ

Nutella Ferrero’nun en önemli ürünü, şirketin senelik 10 milyar Avro’yu bulan satışlarının beşte biri Nutella’dan geliyor. Cnn Türk'te yer alan habere göre Unilever ve Nestle gibi gıda üreticileri de palmiye yağını birçok üründe kullanıyor.

Ancak artan kamuoyu baskısı karşısında bu kez de marketler palmiye yağı kullanılan Nutellaları raflardan indirmeye başladı.
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı Helen

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2017, 12:30:21 »
ayy çokta severim ama uzun zamandır pek yemiyorduk bundan sonra da almayacağız sanırım :(

Çevrimdışı sakaryazede

• Usta Kampanyacı
  • BAY İSTATİSTİK
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2017, 11:41:00 »
Coop Market Italya'da cok yaygin olan bir discount market (Bim, Şok, A101 , eski Dia gibi.) Italya siyasetcileri bile milli marka diye Fransa'ya karsi NUTELLA yi savunuyor. Ancak Ulker Cokokrem aldim Migros cekilisi icin. Onda da Palm yagi yaziyor.
Eskiden mevzuat olarak sanirim sadece bitkisel yag yazardi. Simdilerde firmalar parantez icinde zorunlu palm yagi yazmak zorunda sanirim.

Who kesin arastirma yok dese de bazi sitelerde tümör yani kanser hucreleri olusturma ozelligi var demis.

Dondurulmus patates te bile varsa Fast Food da aldigimiz bir zararli daha diye dusunmedim degil. Juke cekilisi her ay zorunlu 1 tane yiyoruz mecbur.
Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma.

Çevrimdışı alucra

• Deneyimli Kampanyacı
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2017, 15:55:41 »
Az önce cep numarama mesaj geldi 5 şubatta kapılarını halka açıyorlarmış kayıt yaptırmak gerekiyormuş
Hayatta en değerli olan zamandır. Kime hediye ettiğine dikkat et.