Gönderen Konu: Lütfen okuyun  (Okunma sayısı 3758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aylean

• Usta Kampanyacı
Lütfen okuyun
« : 09 Nisan 2016, 14:24:32 »
Arkadaşımın başına yeni gelen bir olayı birebir aktarıyorum:    Bi arkadaşımdan geldi, dikkatli ve uyanık olalım...

06.04.2016 Bugün saat 18:30'da işten eve giderken Finansbank'ın kendi orijinal numarasından arama geldi. Arayan kişi Finansbank'ın İnternet güvenlik biriminden aradığını ve kredi kartımla n11.com'dan kredi kartıyla 3D Secure devre dışı bırakılarak alışveriş yapılmaya çalışıldığını ve bunu benim yapıp yapmadığımı sordu. Bende tabii ki bu alışverişi yapmadığımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartı bilgilerimin ele geçirilmiş olabileceğini alışveriş yapılmasını engellemek için kredi kartımın ve diğer hesapların bloke edilmesi gerektiğini söyleyerek kimlik bilgilerimi saymaya başladı; Adımı soyadımı, TC kimlik numaramı, adresimi, anne ve baba adımı harfiyen tek tek söyledi. Telefonuma gelen mesajdaki kodu telefona tuşlamamı istedi (telefonun tuşlama sesinden hangi numaraya basıldığını anlayabiliyorlar. İki kere 4'e bastın dedi!). Gelen mesajın sonunda bilgileri banka personeli dahil kimse ile paylaşmayın diye yazıyor bu yazının yazdığını ve paylaşamayacağımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartının arka tarafında yazan müşteri hizmetleri numarasına bakın dedi. Gerçekten de aradıkları numara Finansbank'ın numarasıyla bire bir aynı numara (bu insana çok inandırıcı, güven verici geliyor). Arkasında bir kaç mesaj daha gönderip gelen kodu sordular. Konuşma devam ederken bu arada eve gelip bilgisayarın başına geçtim vakit kazanmaya çalıştım ve aradıkları numarayı, mesaj gönderdikleri numarayı araştırmaya başladım. Aradıkları numara Finansbank'ın İnternet sitesinde de yazan aynı numara. Ama yinede içime bir şüphe düştü ve telefonu kapatıp onu tekrar arayacağımı söyledim. Telefonu kapatıp tekrar aynı numarayı aradığımda bu sefer gerçek Finansbank müşteri hizmetleri çıktı. Hemen kredi kartımı ve hesaplarımı bloke ettirdim. Kredi kartımla nakit avans çekilmeye çalışıldığını ve hızlı kredi başvurusu yapıldığını söylediler. Hemen bu işlemleri de iptal ettirdim. Gerçekten dolandırıcılar çok profesyonel bir şekilde ve koordineli olarak çalışıyorlar. Ben kendimi bilişim ve teknoloji konusunda bilinçli olduğumu zannederdim. Resmen direkten döndüm. Dolandırıcıların yöntemleri çok gelişti. Başta 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılması skandalı ve bankanın hizmet numarasını birebir kopyalamış olmaları onlara çok iyi bir avantaj sağlıyor. Herkes çok dikkatli olsun ve olabildiğince paylaşıp insanları bilinçlendirmeye çalışalım.                                                                   
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2016, 14:25:33 Gönderen: aylean »
Kül kadar etkisi olmayan insanların,kendisini ateş sanması ne garip...

Çevrimdışı admin

• Forum Yöneticisi
  • Usta Kampanyacı
    • Her Gün Kampanya
Ynt: Lütfen okuyun
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2016, 14:28:54 »
Çok geçmiş olsun. Ben çevremdeki herkesi aramaya başladım. Ararlar da kimlik bilgilerinizi söyleyim polisiz derlerse inanmayın diye
------>Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı hutti

• Usta Kampanyacı
  • Namaste
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2016, 15:59:22 »
herkes bu mesajı sosyal medya hesaplarrında paylaşsın bence, müsadenizle ben öyle yapacagım
Kısmette varsa olur...

Çevrimdışı eyefive

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2016, 16:51:40 »
tanıdığım bir hocaya link yollayıp,kampanyadan bunu kazandınız mesaja evet yazıp onaylayın demişler.hocamda yazmış.80 lira tek mesaj gitmiş.birçok hocaya yapmışlar bunu. çok fazla bin küsür lira kaybedende olmuş

DÜNYA-AHİRET MADDİ-MANEVİ BOL RIZIK İÇİN  TESPİH:LA İLAHE İLLA ENTE YA HANNAN YA MENNAN YA BEDİAS SEMAVATİ VEL ARDI YA ZEL CELALİ VEL İKRAM

Çevrimdışı cangz

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2016, 20:58:07 »
İzninizle bende paylaşıyorum.

Çevrimdışı sahaneyedili

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2016, 10:21:27 »
koskoca Canan Karatay'ı dolandırdılar, bizi haydi haydi dolandırırlar

:(

Çevrimdışı sevdammm

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2016, 11:32:39 »
komaya girdim derhal paylaşıyorum bende çok geçmiş olsun şu anda dilim tutuldu resmen
evim evim güzel evim diyebileceğim evim :)

Çevrimdışı anvil

• Global Moderator
  • Hero Member
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2016, 11:37:59 »
Bu olayı ben başkalarından da duydum. Telefon numarasını bile kopyalamışlar adamlar

Çevrimdışı kampanyacı45

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2016, 02:33:08 »
şeytanlığa kullandıkları şu aklı ilim irfan için kullansalar Amerika yanımızda vasat kalırdı

Çevrimdışı OzleminO

• Usta Kampanyacı
« Yanıtla #9 : 05 Kasım 2016, 11:33:17 »
perşembe günü benide aradılar hemde gsm hattı numara görünüyordu ykb den aradığını bilgilerimi söylediler rusyadan para çekilmeye çalışıyorlar dedi tabi panikledim kredi kartım kişisel bilgiler mail adresi hepsini söylüyor yüzüne kapattım ve bankayı aradım bize ait değil bu numara dedi gerekli birimleri uyardılar ve birde 155' i aradım numarayı orayada verdim .... ALLAH korusun hepimizi herkesi...bir kaç gün öncede internet bankacılığı şifresi geldi telefonuma halbuki ben girmedim dolandırıcılar sınırları zorluyor
✿✿✿(◠‿◠)✿✿✿