Gönderen Konu: Sahuru beklerken..  (Okunma sayısı 3518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı scitak

• Yeni Kampanyacı
  • *
Ynt: Sahuru beklerken..
« Yanıtla #30 : 22 Haziran 2015, 05:08:23 »
Arkadaşlar merhaba bir şey merak ediyorum ve sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum. Dine çok bağlı bir insan değilim ancak oruç tutmanın sabrı sınayan bir durum olduğunu hepimiz biliyoruz ya da ben öyle düşünüyorum. Peki bu sabır sınanacak işte kolaya kaçmak olmuyor mu yumurtanın tok tutması ya da sütün iyi gelmesi falan. Anadolu ajansı haber yayınlıyor bitki çayı susatmaz diye koskoca anadolu ajansı ya da bağzı insanlar var sabaha kadar oturup akşam uyanıp orucunu açan, mesela buna hepinizin karşı çıkacağını düşünüyorum uykuya tutturuyorlar gibi. Beni yanlış anlamayın sadece merak ediyorum sizce yukarıda yapılan paylaşımlarda buna benzemiyor mu? Susuzluk açlık çekmezsen, sabır gerektiren bir durumda değilsen bunun neresi ibadet olur? Sizi yargılamıyorum sadece düşüncelerimi onaylayıp ya da onaylamıyorsanız neden onaylamadığınızı merak ediyorum. Paylaşırsanız sevirim, sevgiler.

Çevrimdışı admin

• Forum Yöneticisi
  • Usta Kampanyacı
    • Her Gün Kampanya
« Yanıtla #31 : 22 Haziran 2015, 10:00:17 »
Ben orucu ne sabrımı arttırmak, ne fakirlerin halinden anlamak, ne de sağlıklı olmak için tutuyorum. Oruç tutmamdaki tek neden Allah'ın bunu emretmiş olması. Bunun yanında sahur yenilip yenilmeyecekler ile ilgili dinen bir mahsur yoksa ya da gündüz uyuma ile ilgili bir mahsur yoksa (ki dinen böyle bir yasak yok) tabi ki uygulanabilir.

Olayların bir takva boyutu bir de fetva boyutu vardır. Din size bazı konularda izin verir ama bu izni kullanıp kullanmamak size kalmıştır. Örneğin yolculuktayken oruç tutmayabilirsiniz, ancak dayanacağınızı düşünüyorsanız ya da yolculuğunuzun konforlu olduğunu düşünüyorsanız oruç tutabilirsiniz.

Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin
Arkadaşlar merhaba bir şey merak ediyorum ve sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum. Dine çok bağlı bir insan değilim ancak oruç tutmanın sabrı sınayan bir durum olduğunu hepimiz biliyoruz ya da ben öyle düşünüyorum. Peki bu sabır sınanacak işte kolaya kaçmak olmuyor mu yumurtanın tok tutması ya da sütün iyi gelmesi falan. Anadolu ajansı haber yayınlıyor bitki çayı susatmaz diye koskoca anadolu ajansı ya da bağzı insanlar var sabaha kadar oturup akşam uyanıp orucunu açan, mesela buna hepinizin karşı çıkacağını düşünüyorum uykuya tutturuyorlar gibi. Beni yanlış anlamayın sadece merak ediyorum sizce yukarıda yapılan paylaşımlarda buna benzemiyor mu? Susuzluk açlık çekmezsen, sabır gerektiren bir durumda değilsen bunun neresi ibadet olur? Sizi yargılamıyorum sadece düşüncelerimi onaylayıp ya da onaylamıyorsanız neden onaylamadığınızı merak ediyorum. Paylaşırsanız sevirim, sevgiler.
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2015, 10:04:28 Gönderen: admin »
------>Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin

Çevrimdışı J3askan

• Forum Moderatörü
  • Usta Kampanyacı
« Yanıtla #32 : 22 Haziran 2015, 12:03:23 »
Ne yenilip ne içilmesi sizin elinizde olan birşey buna karışılan bir durum yok. O yüzden üstteki paylaşımlar buna benzemiyor.Yani bir kavurmanın susatacağını biliyorsan yemezsin.Allah akıl fikir vermiş bunu kullanmakta bizim elimizde. Bende orucu uykuya tutturanlara karşıyım ama hafta sonu tatildeyken uyuyan insan bütün haftanın yorgunluğunu atıyordur çalıştığından. Zaten bu ibadeti değerlendirecek olan mevladır biz ne desek boş.

Çevrimdışı hutti

• Usta Kampanyacı
  • Namaste
« Yanıtla #33 : 22 Haziran 2015, 13:01:26 »
susattığını bile bile tuzlu ve ya yağlı şeyler yeyip eziyet çekmenin insana daha çok sevap kazandırdığını sanmıyorum, bu bağlamda daha az acıktırıp susatacak şeyler yiyip içmek de sevaptan götüreceğini sanmıyorum. Ancak zor şartlarda oruç tutmak zorunda olanlar kolay tutanlardan çok daha fazla sevap kazanacaktır. Tabiki oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını hatırlatmak isterim. Oruç tutulduğunda hissettiğin maneviyat, oruç değilken bir öğünü atlamanın insanı zorladığını bilirken, gerçekten Allah rızası için tutulan orucun çok daha kolay tutuluşu, O gücün koruyuculuğunu üzerinize bir kalkan gibi hissetmek, değer biçilemez bence...

Herkesin tuttuğu orucun kabul olması dileğiyle..
Kısmette varsa olur...

Çevrimdışı pamukseker

• Usta Kampanyacı
  • Sabır şükür,dua açar her kapıyı
« Yanıtla #34 : 22 Haziran 2015, 16:02:09 »
5.5 yaşındaki kuzucuklarimda bugün ilk oruçlarını tutuyor . daha erken dedim ısrar ediyorum ama bozmuyorlar  ::)  Allah hepimizin orucunu kabul etsin , Evlatlarımızıda hayırlı evlat eylesin.
Kaf dağı kadar yüksekte oIsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma! Her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzüIürsün..

Çevrimdışı scitak

• Yeni Kampanyacı
  • *
« Yanıtla #35 : 22 Haziran 2015, 16:47:02 »
Ben orucu ne sabrımı arttırmak, ne fakirlerin halinden anlamak, ne de sağlıklı olmak için tutuyorum. Oruç tutmamdaki tek neden Allah'ın bunu emretmiş olması. Bunun yanında sahur yenilip yenilmeyecekler ile ilgili dinen bir mahsur yoksa ya da gündüz uyuma ile ilgili bir mahsur yoksa (ki dinen böyle bir yasak yok) tabi ki uygulanabilir.

Olayların bir takva boyutu bir de fetva boyutu vardır. Din size bazı konularda izin verir ama bu izni kullanıp kullanmamak size kalmıştır. Örneğin yolculuktayken oruç tutmayabilirsiniz, ancak dayanacağınızı düşünüyorsanız ya da yolculuğunuzun konforlu olduğunu düşünüyorsanız oruç tutabilirsiniz.

Sevgili admin öncelikle ilgin ve cevabın için teşekkürler. Tabii ki her insan emredildiği için tutuyordur. Benim değinmek istediğim nokta şuydu. Allah açın halinden anlama ya da onun senin sabrını sınaması için bu emri vermiyor mu? Durum buyken bundan en kolay nasıl yırtarım gibi bi durum arayışına giriyormuş gibi olmuyormu atıyorum yumurta yiyin tok tutar sözü? Tabi ki acı çekin kıvranın niye acı çekmiyosunuz demiyorum. Sadece bu tür bir arayış sizce yapılan ibadeti zedelemez mi? Ben bunu genel olarak soruyorum hiçkimsenin dini görüşüne saygısızlık yapmak için değil, kişinin ibadetini ne şekilde yaptığı  tabi ki Allah ile onun arasında, ben sadece bu şekilde yapılmasının dahası bu şekilde tavsiye de bulunulmasının (bilinçli-bilinçsiz) vicdanınızı rahatsız edip etmediği. Bunu başbasa muhabbet eden arkadaşlarmışız gibi sorduğumu düşünün.Konuyu daha fazla uzatıp bu başlık altında daha fazla yazıp neşenizi bölmek istemiyorum. Iyi ramazanlar olsun Allah kabul etsin.

Çevrimdışı scitak

• Yeni Kampanyacı
  • *
« Yanıtla #36 : 22 Haziran 2015, 16:52:48 »
Ne yenilip ne içilmesi sizin elinizde olan birşey buna karışılan bir durum yok. O yüzden üstteki paylaşımlar buna benzemiyor.Yani bir kavurmanın susatacağını biliyorsan yemezsin.Allah akıl fikir vermiş bunu kullanmakta bizim elimizde. Bende orucu uykuya tutturanlara karşıyım ama hafta sonu tatildeyken uyuyan insan bütün haftanın yorgunluğunu atıyordur çalıştığından. Zaten bu ibadeti değerlendirecek olan mevladır biz ne desek boş.
Sevgili j3askan ilgin ve yorumun için teşekkürler. Sorumu daha açık bir şekilde admin yorumuna cevapladım. Ek olarak hergun aksama kadar uyuyan insanları kasdettim. Teşekkürler.

Çevrimdışı scitak

• Yeni Kampanyacı
  • *
« Yanıtla #37 : 22 Haziran 2015, 16:58:10 »
susattığını bile bile tuzlu ve ya yağlı şeyler yeyip eziyet çekmenin insana daha çok sevap kazandırdığını sanmıyorum, bu bağlamda daha az acıktırıp susatacak şeyler yiyip içmek de sevaptan götüreceğini sanmıyorum. Ancak zor şartlarda oruç tutmak zorunda olanlar kolay tutanlardan çok daha fazla sevap kazanacaktır. Tabiki oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını hatırlatmak isterim. Oruç tutulduğunda hissettiğin maneviyat, oruç değilken bir öğünü atlamanın insanı zorladığını bilirken, gerçekten Allah rızası için tutulan orucun çok daha kolay tutuluşu, O gücün koruyuculuğunu üzerinize bir kalkan gibi hissetmek, değer biçilemez bence...

Sevgili hutti ilgin ve cevabın için teşekkürler. Düşüncelerine katılıyorum. Ek olarak sorum o yonde değildi tabii ki tuzlu yiyin susayın niye bunu yapmıyorsunuz değil. Açık bir şekilde yukarıda görebilirsin, teşekkürler.

Çevrimdışı balca

• Usta Kampanyacı
  • ömer ali-meltem hazan
    • blogum:=)))
« Yanıtla #38 : 22 Haziran 2015, 22:37:32 »
malesef hiç tutamadım başladığından bile... migren hastası olmak,onun ataklarının tansiyona rastgelmesi... İzin alıp evde buzlarla tutmayı planlıyorum... İşler çok yoğun,sınavım da var, Allah affetsın... Rabbim dualarınızı kabul etsin
Linkleri görmeye yetkiniz yok. Kayit olun veya giris yapin tıklasanız yeter

Çevrimdışı hutti

• Usta Kampanyacı
  • Namaste
« Yanıtla #39 : 23 Haziran 2015, 01:43:24 »

Sevgili hutti ilgin ve cevabın için teşekkürler. Düşüncelerine katılıyorum. Ek olarak sorum o yonde değildi tabii ki tuzlu yiyin susayın niye bunu yapmıyorsunuz değil. Açık bir şekilde yukarıda görebilirsin, teşekkürler.

süt ve yumurta extra birşey olmadığı için öyle düşünmüyorum. Belki zor bulunan, alınan ya da herkesin gücünün yetmediği bir nimet olsaydı söz konusu olan, o kişiye ayrıcalık tanıyacağı için belki dediğine hak verebilirdim. Ama ben yumurtayı ve sütü kahvaltımızda eksik etmemeye çalışıyorum. Rica ederim ayrıca ;)
Kısmette varsa olur...